Breaking News

Začínáme se samostatnou prací v neziskovém průmyslu

Všichni nezávislí pracovníci mají značné množství dovedností, které by kromě práce mohli chtít využít k podpoře charitativních akcí. Což je proč nezisková pracovní místa na volné noze si v posledních letech získávají významnou popularitu. Tento akt vrácení obvykle přichází ve dvou alternativách: dobrovolnická práce pro neziskové organizace nebo skutečné získání práce v oboru. Budeme hovořit o rozdílu mezi těmito možnostmi a také o složitosti zahájení práce pro neziskové organizace na volné noze.

Výhody neziskové práce na volné noze

I když máte zájem dělat neziskovou práci, možná stále přemýšlíte o tom, co z toho pro vás bude. Kariéra nebo vzdělávání na plný úvazek je náročné a přemýšlet o výhodách filantropické práce může být užitečné pro motivaci. Toto jsou některé z nich a rozhodně ne všechny:

 • Osobní naplnění přispěním k většímu dobru
 • Více odborných zkušeností ve vašem oboru
 • Více profesionální autonomie a povzbuzení pro kreativitu, inovace
 • Být součástí povznášející a vášnivé komunity zaměřené na filantropii
 • Schopnost rozšířit své dovednosti a rozšířit své portfolio (více o tom mluvíme později v článku)
 • Dobrovolnická práce vs. platící neziskové projekty

  1. Dobrovolnictví pro neziskové organizace

  Dobrovolnictví pro neziskové organizace může mít mnoho podob. Zde jsou některé z nejvhodnějších způsobů, jak se mohou dobrovolníci na volné noze zúčastnit:

   • Důvěryhodná, staromódní dobrovolnická práce je nejznámější možností. Jedná se o akty filantropie, které od vás obvykle vyžadují nabídnout svůj čas pro věcspíše než dovednost. Nejoblíbenějšími způsoby jsou buď práce v útulku, fundraisingové akce, prodejní stánky atd.
   • Další verze tohoto je virtuální dobrovolnictví, kde můžete pracovat na dálku pro neziskové organizace – opět bez výplaty. Tato možnost je většinou populární v neziskových organizacích, které fungují výhradně prostřednictvím online platforem, které jsou den ode dne populární.
   • Konečně můžete zvážit provádění pro bono práce, kterou lze také nazvat dobrovolnictví založené na dovednostech. Pomocí svých specializovaných dovedností můžete neziskové organizaci pomoci s určitými úkoly, aniž byste na oplátku dostávali peníze. Toto je možná nejpůsobivější možnost dobrovolnictví pro nezávislé pracovníky; protože byste stále využívali své dovednosti související s podnikáním, získávali cenné zkušenosti a zároveň byste si mezitím rozšiřovali portfolio.
   • 2. Placená práce v neziskovém sektoru

    Možností je i placená práce pro neziskové organizace. To vám kromě osobního naplnění poskytne obchodní zkušenosti a pomůže vašim financím. Pokud jste na volné noze, obvykle se to dělá tak, že pracujete na smluvním modelu, kdy budete poskytovat své služby pro určitý projekt (vybudujete jejich web, navrhnete banner, napíšete určitý text atd.). Pokud si vybudujete pevné vazby, je možná i práce na částečný úvazek a dlouhodobé dohody.

    Vyžádaná pracovní místa na volné noze v neziskovém průmyslu

    Neziskové organizace mohou využít dovednosti nezávislých pracovníků mnoha různými způsoby. Zde jsou některé z nejžádanějších prací, které můžete v neziskovém sektoru dělat:

     • Grantové psaní
     • Plánování a koordinace akcí
     • Marketing a správa sociálních sítí
     • IT a technologické poradenství
     • Vývoj webových stránek a grafický design
     • Analýza dat
     • Psaní a editace
     • Poradenství v oblasti účetnictví a finančního řízení
     • Projektový management
     • Lidské zdroje a nábor
     • A samozřejmě mějte na paměti, že mohou existovat další pracovní místa na základě oblastí zájmu neziskových organizací. Pokud například pracujete pro neziskovou organizaci, která shromažďuje finanční prostředky na určitou věc, můžete najít práci jako manažer fundraisingu, vedoucí fundraisingové kampaně atd.

      Jak začít s poskytováním služeb neziskovým organizacím

      Ať už chcete dělat pro bono práci nebo získat práci v neziskovém sektoru, níže jsou některé důležité praktické tipy pro váš proces hledání práce:

      Identifikujte své dovednosti a talenty

      Než se přihlásíte do neziskového sektoru, měli byste identifikovat své užitečné dovednosti a hrát s nimi. Jak jsme zmínili výše, existují určité dovednosti, které jsou více žádané na základě základů a organizací. Chcete-li se stát žádaným kandidátem, můžete také před zahájením procesu podávání žádostí zvážit rozšíření svých dovedností podle našeho seznamu.

      Zkoumejte příčiny, které vás zajímají

      Zejména pokud budete dělat pro bono práci, je důležité, abyste se starali o příčiny, ve kterých pracujete. V opačném případě se můžete cítit odpojeni od svých dobrovolnických zkušeností, být demotivovaní a dokonce zažít syndrom vyhoření. Abyste tomu zabránili, měli byste najít neziskové organizace, které vás zajímají. Pokud nejste zapálení pro poslání neziskové organizace, bude těžší zůstat oddaný a vyhradit si čas na dobrovolnictví. Prozkoumejte neziskové organizace, které podporují příčiny, o kterých máte zájem pomáhat. Můžete se také pokusit najít místní organizace, pro které byste se mohli dobrovolně přihlásit, abyste měli skutečně pocit, že sloužíte komunitě.

      Vytvořte poutavé portfolio

      Vybudování silného portfolia může změnit život, pokud jde o rezervaci pracovních míst na volné noze. Je to nejjednodušší způsob, jak předvést své dovednosti a odborné znalosti ve svém oboru. Pro bono práce je také skvělý způsob, jak růst a rozšiřovat své portfoliozvláště pokud jste student nebo začínající freelancer.

      Připojte se ke kruhům a komunitám neziskových organizací

      Připojení k neziskovým komunitám vám umožní komunikovat s podobně smýšlejícími lidmi, vytvářet jedinečné příležitosti pro socializaci, která pomůže vašemu duševnímu zdraví, a zároveň rozvíjet vaši síť. Dozvědět se více o oboru od odborníků v oboru je obrovský bonus. Poté už jen stačí nabídnout své služby na volné noze neziskovým organizacím a v žádném okamžiku narazíte na skvělou příležitost!

      Vyvážení pro bono práce s placenou prací

      Pokud se rozhodnete dělat pro bono práci vedle práce jako solopreneur, měli byste nejprve podniknout promyšlené kroky k zachování zdravé rovnováhy mezi prací a životem. Selhání v rovnováze mezi těmito dvěma sektory může vést k velkým potížím, jako je finanční úzkost. Jedna věc, kterou můžete udělat, je stanovit jasné hranice mezi osobním, profesním a dobrovolnickým životem. Neměli byste věnovat jedné části svého života více času a úsilí, než si zaslouží – vše musí být zdravě vyvážené. Trik, jak ušetřit čas na práci pro bono, je používat ty správné nástroje jako freelancer. Všichni víme, jak stresující a časově náročné může být spravovat faktury a platby, vyřizovat smlouvy a zároveň pracovat na svých projektech. Ruul, nástroj vše v jednom vytvořený pro sólové talenty, vám umožní získat vaši kariéru pod vlastní vládou tím, že vám usnadní úkoly správce. Připojte se nyní a zjistěte, jak vám Ruul může pomoci zlepšit vaši sólovou kariéru.

READ ALSO:  Talent Talks #3: Seznamte se s novinářem, kurátorem obsahu a komunitním manažerem Hismaldy Santos

About admin

Check Also

Talent Talks #3: Seznamte se s novinářem, kurátorem obsahu a komunitním manažerem Hismaldy Santos

Talent Talks #3: Seznamte se s novinářem, kurátorem obsahu a komunitním manažerem Hismaldy Santos

Na této epizodě Talentové rozhovory, v naší exkluzivní sérii, kde zveme sólové talenty z komunity …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *