Breaking News

Vše o líbánkové fázi v nové práci

Začít novou práci je skoro jako začít nový romantický vztah. Když do ní poprvé vstoupíte, vše vám připadá zcela nové a vzrušující, tato novinka přichází s euforickým pocitem. Jak ve světě romantiky, tak ve světě byznysu se tomu říká fáze líbánek.Co se ale stane, když to počáteční nadšení časem opadne, jak si zvyknete na své okolí a začnete si všímat nějakých problémů v práci nebo si uvědomíte, že se vaše očekávání nenaplňují? V tomto článku si povíme o tom, jak si uchovat motivaci po období líbánek v novém zaměstnání, a také poradíme zaměstnavatelům, jak zvládnout come-down po tomto období. Pojďme se rovnou ponořit!

Co je to „období líbánek v nové práci“?

Období líbánek na pracovišti je to, co nazýváme první fází vašeho zaměstnání, obvykle trvá od 2 měsíců do roku. Toto je doba, kdy stále nosíte růžové brýle, abych tak řekl. Všechno je stále nové a čerstvé, vaše pracovní vytížení není příliš suverénní, vaši spolupracovníci jsou k vám mimořádně milí a vaši manažeři jsou pozorní. Celkově jste ze své práce nadšeni a chcete předvést své schopnosti tím, že do toho dáte všechno. Cítíte se produktivní a těšíte se, že přinesete na stůl něco nového. Neexistují (zatím) žádné problémy, které by ovlivnily váš pozitivní výhled a výkon. Realisticky každý ví, že toto počáteční vzrušení nebude trvat věčně. Zde je důležité to zvládnout zachovejte si trochu své motivace i po skončení líbánkového období.

Způsoby, jak maximalizovat období líbánek v nové práci

I když počáteční vzrušení a motivace z fáze líbánek ve vaší práci stále přetrvávají, je důležité toho využít ve svůj prospěch co nejvíce. Zde je několik způsobů, jak co nejlépe využít líbánky v nové práci:

Zaměřte se na učení a zlepšování

Než novost a nadšení z vaší nové práce pominou, měli byste svou pozitivní energii zaměřit na zlepšování svých dovedností. Jednou z nejhorších chyb, kterou můžete udělat, je nevyjasnit si, jaké jsou vaše povinnosti hned na začátku. Až budete mít jasno, využijte podpůrného prostředí, ve kterém se nacházíte, a snažte se o práci dozvědět co nejvíce. Prosba o radu a zpětnou vazbu může hodně pomoci k vašemu zlepšení. A jakmile se začnete zlepšovat rovnoměrným tempem, zjistíte, že máte ještě větší motivaci se učit.

Stanovte si cíle

Stanovení cílů pro sebe je přeměňování krátkodobých i dlouhodobých úkolů na proveditelné a dosažitelné body. Pokud chcete v této práci zaručit úspěšnou a produktivní kariéru, je důležité, abyste si stanovili cíle a snažili se je naplnit podle svých nejlepších schopností. Stanovení cílů je rozhodně umění, které můžete ovládat. Jak budete více poznávat svou pozici a své podnikatelské prostředí, budou vaše pracovní cíle stále více odrážet vaše schopnosti a naděje.

READ ALSO:  10 nápadů na podnikání na volné noze, abyste mohli začít ještě dnes

Zdokonalujte své dovednosti

Zdokonalování vašich dovedností spočívá v tom, že je postupem času rozvíjíte, aby odpovídaly určitému cíli. Pokud jste si úspěšně stanovili své dlouhodobé cíle, jak jsme specifikovali výše, tento krok by vám měl přijít jako nečekaný. První 2 až 3 měsíce v nové práci jsou skvělý čas na zvážení, zda na této pozici vidíte dlouhodobou budoucnost. Je mnoho věcí, které to mohou ovlivnit; jako například, jak bylo zacházeno s vaší orientací, jak se k vám vaši nadřízení chovají, jak moc vidíte, že se postupem času zlepšujete a stoupáte ve svém postavení atd. Pokud máte pocit, že budoucnost je jasná, měli byste podle toho zdokonalovat své dovednosti.

Budujte podpůrné a dlouhodobé vztahy

Vycházet se svými spolupracovníky neznamená, že musíte být blízcí přátelé (i když vám v tom samozřejmě také nic nebrání). Místo toho je důležité, abyste na svém pracovišti vybudovali dlouhodobé vztahy a vytvořit si pro sebe příjemné prostředí pro práci. Je pravděpodobné, že se členy svého týmu budete pracovat dlouhou dobu. Snažte se navštěvovat firemní akce, buďte přátelští o přestávkách, zlepšujte komunikaci v týmu a nabídněte svou pomoc, kdykoli můžete. Kromě toho, že je to užitečné pro vaši práci, pomůže vám také poznat další profesionály ve vaší oblasti práce – jak pro podporu, tak pro vytváření sítí. V každém případě, netolerujte žádnou diskriminaci nebo obtěžování na pracovišti jen aby ‘udržel mír’. Tím vytvoříte opak toho, co potřebujete, což je prostředí, kde cítíte podporu.

Překonání kocoviny po období líbánek v zaměstnání

Skončily vaše pracovní líbánky? Poté, co produktivita a radost, kterou cítíte na začátku, vyprchají, nastává tolik obávaná „kocovina“. Jak název napovídá, toto je okamžik, kdy vaše dočasné „vysoké“ začíná slábnout, když si začínáte zvykat na svou práci. Všichni vaši spolupracovníci jsou známé tváře, vaše úkoly znáte a vaše pozice je pomalu čím dál nudnější – už není nic nového a vzrušujícího. Toto „kocovinové“ období je velkým kontrastem k tomu, jak jste se zpočátku cítili, a rychlá změna se může rychle změnit ve zklamání, neproduktivitu a v horších případech vyhořet. Jak se tedy můžete dostat znovu do medializace poté, co vaše pracovní líbánky skončí? Zde je několik účinných tipů, jak úspěšně překonat období kocoviny:

Komunikujte své potřeby

Pokud jste začali cítit, že vzrušení z vašich pracovních líbánek vyprchává, měli byste vážně zhodnotit svou aktuální situaci. Jsou nějaké části vaší pozice, kvůli kterým obzvlášť váháte? Jaké věci vám stále nejsou jasné? Je něco, co by se dalo zlepšit nebo opravit? Jakmile se zamyslíte nad těmito otázkami, měli byste mít ve své mysli jasný seznam věcí, které negativně ovlivňují váš pracovní výkon. Vypořádat se s nimi je možné pouze tehdy, pokud vy jasně sdělte své potřeby svým nadřízeným. Nikdy byste neměli váhat požádat o věci, které vám mohou být z dlouhodobého hlediska užitečné, zvláště když se potýkáte s obdobím „kocoviny“. Pokud jste na stejné stránce a běžně máte myšlení zaměřené na řešenívětšinu problémů lze snadno opravit.

READ ALSO:  Přechod z plného úvazku na volnou nohu

Chraňte svou duševní pohodu

Vaše práce zabírá obrovský kus vašeho života a nespokojenost se svou prací může rychle vést k problémům s vaším duševním zdravím. Abyste se ujistili, že se vaše „kocovina“ nepromění v dlouhodobé problémy s vaší pozicí, měli byste vzít ochranná opatření, která pomohou vaší duševní pohodě. Může to být cokoli, od sdělování svých potřeb až po to, že si uděláte chvilku volna, abyste znovu zaměřili svou energii.

Naučte se nové dovednosti

Někdy může být nejtěžší na pozici, že vás to prostě příliš nudí. Nutnost dělat stejné věci znovu a znovu se rychle stane únavným a budete si připadat jako další kolečko ve stroji. Místo toho se můžete zkusit naučit nové dovednosti a přeorientovat svou energii do jiných oblastí práce pro osvěžení. Mohou existovat některé věci, které se můžete naučit, abyste se ve své práci zlepšili, nebo dokonce věci, které spolu poněkud nesouvisí. Zdokonalování a získávání nových dovedností přece nemůže uškodit!

Jak mohou společnosti udržet angažovanost po fázi líbánek?

Pokud jste zaměstnavatel, můžete být na druhém konci tohoto problému. Pokračujte ve čtení a zjistěte, jak lépe podpořit své nové zaměstnance, kteří mají problémy po období pracovních líbánek.

Zůstaňte konzistentní

Rozsáhlé orientační úsilí, bez ohledu na to, jak užitečné se může zdát, může ve skutečnosti problém mnohem zhoršit. Vzhledem k tomu, že „postoje nováčků mohou s nástupem normalizace klesat drastičtěji“, omezení nadšení pouze na období nástupu by se mohlo v dlouhodobém horizontu tragicky vrátit zpět. Pokud vaši noví zaměstnanci budou po procesu nástupu čelit jiné realitě, mohou být odloženi a nemotivovaníCo můžete místo toho udělat, je zůstat konzistentní během procesu orientace a ukázat jim lana, aniž byste byli příliš arogantní. Zapojte se a ukažte, že vám na nich záleží, ale zároveň jim umožněte flexibilitu, aby si některé věci vyřešili sami, stejně jako byste to od nich očekávali, kdyby byli dlouholetými zaměstnanci. Autonomie vašich zaměstnanců je pro ně mnohem důležitější, než si možná uvědomujete. Jako příklad uvádíme některá opatření pro nástup, která nejsou arogantní:

  • Jednoduchá orientační schůzka, kde nové zaměstnance seznámíte s kulturou vaší společnosti, kanceláří, obchodními praktikami, nástroji a softwarem atd.,
  • Vyjasnění jejich úkolů a povinností hned od začátku,
  • Naplánování úvodní schůzky se členy jejich týmu a HR,
  • Podporovat otevřenou komunikaci (a být pozorný při odpovídání na jejich otázky),
  • Vedení wellness check-in setkání,
  • Přísné zásady přizpůsobení se různým identitám a neurodiverzitě,
  • Vytvoření nevtíravého mentorského programu,
  • Časté možnosti socializace, aby se mohli připojit, kdykoli se jim to bude líbit.
    • Odměňte úspěch

      Pokud někdo nemá pocit, že si ho ve firmě váží, je mnohem pravděpodobnější, že rezignuje. Abyste jim pomohli cítit se více doceněni, měli byste najít způsoby, jak efektivně odměnit jejich úspěch. Tento krok může mít mnoho výhod pro duševní zdraví pro vaše zaměstnance, stejně jako zvýšit produktivitu v průběhu času. Cítit se nedoceněný je špatný pocit pro každého, ale zvláště pro lidi, kteří jsou v tom, co dělají, noví. To je důvod, proč byste měli oslavujte úspěchy svých zaměstnanců a povzbuzujte je, aby udělali totéž pro sebe.

      Zůstaňte v kontaktu

      Zůstat v pravidelném kontaktu a zůstat v kontaktu je velmi důležitým krokem – nejen pro nováčky, ale pro každého zaměstnance. Spolu s udržením stabilního toku a zlepšením produktivity to navíc bude podporovat lepší duševní zdraví ve vašem podnikání. Nechte své zaměstnance, aby viděli, že vám záleží na jejich blahobytu, a věnujte jim individuální pozornost, kdykoli můžete. Osobní schůzky jsou skvělé, když vám pomohou odhalit, zda je s vaším zaměstnancem něco v nepořádku na individuální úrovni, a v případě potřeby poskytnout podporu.

      Posun vpřed

      Nikdo neočekává, že líbánky v jejich nové práci potrvají věčně, ale stále existují způsoby, jak je co nejlépe využít a uchovat si toto vzrušení. Doufáme, že vám tento článek pomohl dozvědět se více o tom, co to je, vytvořit podle toho akční plán a pokročit vpřed tím nejlepším možným způsobem. Mezitím se podívejte na Ruul, kde se dozvíte více o tom, jak můžete svou kariéru ovládat sami podmínky s řešeními pro chytrou práci a nepřestávejte sledovat Ruul Blog, abyste měli přehled o novinkách a tipech o moderní pracovní kultuře.

READ ALSO:  8 tipů pro sólové talenty, aby zůstali zdraví a šťastní

About admin

Check Also

Jak najít ziskovou práci na volné noze

Jak najít ziskovou práci na volné noze

Každý má rád trochu peněz navíc, že? Ať už pracujete na plný úvazek nebo máte …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *