Breaking News

Tipy, jak přestat prokrastinovat v práci

Procházení kanálem na sociálních sítích, upřednostňování vedlejších úkolů a dokonce i nových (reorganizace toho šuplíku s drobnostmi, rozhodování se projít si nepřečtené e-maily atd.) – zní to jako před důležitým termínem? Děláme to všichni a zjišťujeme, že přemýšlíme o tom, jak přestat prokrastinovat. S tolika rušivými vlivy, které soutěží o naši pozornost, může být těžké soustředit se a pustit se do práce. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže porazit vašeho vnitřního sabotéra a přestat prokrastinovat.

Co je prokrastinace?

Začněme významem prokrastinace. Toto náročné slovo znamená akt oddalování nebo odkládání něčeho, co by se mělo udělat. Zatímco někteří prokrastinátoři prostě odkládají věci na poslední chvíli, někteří trpí nedodržením termínů. Podle vědců definice prokrastinace je „forma selhání seberegulace charakterizovaná iracionálním zpožděním úkolů navzdory potenciálně negativním důsledkům“. Průzkum mezi více než 2000 odborníky odhalil, že 88 % lidí prokrastinuje každý den alespoň hodinu a téměř 9 % promarní alespoň polovinu pracovního dne.

Je opakem prokrastinace produktivita?

Opakem prokrastinace není produktivita, ale můžeme říci, že prokrastinace je jedním z faktorů, které snižují vaši produktivitu. Chcete-li zvýšit produktivitu, měli byste myslet proaktivně a minimalizovat své náklady a zároveň maximalizovat hodnotu své práce. Ale mezi prokrastinací a produktivitou existuje i jiný vztah, kterému se říká produktivní prokrastinace. Pamatujete si, jak jsme mluvili o přesunu vaší pozornosti na jiné úkoly? Produktivní prokrastinace je přesně to – být produktivní v různých oblastech a zároveň odkládat naléhavé a důležité úkoly. V konečném důsledku je to škodlivý vztah k sobě a ke svým povinnostem. Čím dříve budete přemýšlet o tom, jak prokrastinaci překonat, tím lépe pro vaše duševní zdraví a profesní život.

7 praktických tipů, jak přestat prokrastinovat

Zde je několik tipů na prokrastinaci, které vám pomohou dokončit práci. Chcete-li přestat prokrastinovat, postupujte podle těchto jednoduchých kroků.

READ ALSO:  10 online kurzů digitálního marketingu k zápisu v roce 2022

Stanovte si dosažitelné cíle

Když vědomě nebo nevědomě přemýšlíte o velkém úkolu ve svém seznamu úkolů, může to být ohromující. Být zastrašen úkolem je jedním z hlavních důvodů prokrastinace. Zde je důležité stanovit si dosažitelné cíle. Rozdělit si práci na menší části a soustředit se na ty menší úkoly jeden po druhém můžete se cítit více motivovaní. Budete mít také možnost vidět a ocenit své úspěchy kousek po kousku a mít pocit naplnění.

Změňte svůj pracovní prostor

Změna prostředí vám může dát podnět k tomu, abyste přestali odkládat a dokončili svou práci. Při práci z domova může být změna místa trochu náročnější, ale i tak si můžete zajít do kavárny nebo pro změnu vyzkoušet co-workingový prostor. Je dobré si uvědomit, že sezení na stejném místě může negativně ovlivnit vaši kreativitu a produktivitu.

Urychlete svou práci pomocí milníků

Jediný termín pro velké projekty vás může vystresovat a vyděsit. Stresování kvůli velkým povinnostem je jednou z hlavních příčin prokrastinace. Proto je jedním z nejlepších způsobů, jak prokrastinaci zastavit stanovit několik pseudo-termínů aby vám vaše práce pomohla urychlit práci a nenacpali to celé na poslední chvíli. Předpokládejme například, že musíte v pátek dokončit prezentaci. V tom případě si můžete ve středu stanovit další termín pro dokončení obsahu prezentace, a tak budete mít čas prezentaci vypilovat a postarat se o design.

Sledujte, jak trávíte čas

Když budete sledovat, jak trávíte čas, můžete lépe porozumět tomu, kam váš čas plyne, a určit, kdy jste neefektivní. Tímto způsobem můžete upřednostňovat své úkoly a efektivněji alokovat svůj čas. Sledování času vám také může pomoci identifikovat a odstranit rušivé vlivy, jako je kontrola sociálních sítí nebo zapojení do činností, které nepřispívají k vaší práci. Pomocí aplikací pro sledování času můžete získat cenné informace o svých pracovních návycích a určit, kde je třeba zasáhnout, abyste zlepšili svůj pracovní výkon. Celkově může být sledování času cenným nástrojem pro zlepšení vaší práce a pomůže vám přestat prokrastinovat.

READ ALSO:  Je pro vás práce na volné noze?

Minimalizujte rozptýlení

Jedním z největších důvodů prokrastinace je nechat se ve svém životě rozptylovat. Přistihnete se, jak bezdůvodně posouváte dolů na svém kanálu Instagram nebo dovolujete svým přátelům, aby vám během vaší pracovní doby posílali vtipné memy? Chcete-li zastavit prokrastinaci, měli byste si být více vědomi svých činů. Pokud nejste skvělí v sebeovládání, zkuste získat pomoc od aplikace zaměřené na zaměření, jako je Forest, která omezuje přístup ke všem ostatním aplikacím během relace soustředění.

Dát si pauzu

Je důležité si v práci občas udělat malé přestávky. Přepracování vašeho mozku může způsobit vyhoření a způsobit vám nevědomý odpor k práci, což se projevuje jako prokrastinace a neschopnost soustředit se. Ujistěte se začleňte do své pracovní rutiny pravidelné přestávky. Během těchto přestávek se vyhněte všemu, co souvisí s prací. Odstupte od svého pracovního počítače a ověřte si své potřeby. Dejte si občerstvení, nápoj dle vlastního výběru nebo se vydejte na čerstvý vzduch a protáhněte se.

Obklopte se inspirativními lidmi

Známé přísloví říká: „Jsme průměrem pěti lidí, se kterými trávíme nejvíce času. Pokud zůstanete s inspirativními a tvrdě pracujícími lidmi, budete jimi ovlivněni. Identifikujte přátele nebo kolegy, kteří vás nejvíce inspirují k dokončení vaší práce, a začněte s nimi trávit více času. Pokud se stýkáte s přítelem, který prokrastinuje, moc vám nepomůže přestat prokrastinovat.

Identifikujte základní příčiny problému

Někdy prokrastinace není skutečný problém, ale symptom nějakého základního myšlenkového vzorce. Studie naznačují, že prokrastinace může být emocionální reakcí na strach ze selhání a odsouzení. Perfekcionisté prokrastinují do poslední chvíle, protože jim to dává pocit kontroly. Pokud je jejich práce skutečně kritizována nebo nepřináší ideální výsledek, mohou říci “No, stejně jsem do toho nedal to nejlepší.”Abyste přestali prokrastinovat, musíte pochopit své motivy. Udělejte krok zpět a zeptejte se: “Proč pořád odkládám?” Sabotuješ sám sebe? Máte co do činění se strachem z toho, že „nebudete dost dobří“ a reagujete na něj tím, že nevynakládáte své nejlepší úsilí? Vězte, že nejste sami. Pokud se jedná o zastřešující problém paralyzující různé aspekty vašeho života, neváhejte vyhledat pomoc profesionála. Doufáme, že tento článek bude dobrým výchozím bodem, který vám pomůže s tím, jak přestat prokrastinovat. Chcete-li získat další tipy, návody a postřehy, které vám pomohou řídit svou kariéru podle vašich podmínek, pokračujte v sledování blogu Ruul. Spojte se s námi LinkedIn a Instagramnikdy nezmeškáte žádnou aktualizaci.

READ ALSO:  Jak může práce z domova zlepšit váš život

 

About admin

Check Also

Top 10 kanálů na YouTube digitálních nomádů, které musíte v roce 2022 sledovat

Top 10 kanálů na YouTube digitálních nomádů, které musíte v roce 2022 sledovat

Digitální nomádští vlogeři jsou zvláštním druhem lidí, kteří se živí cestováním po světě a vytvářením …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *