Breaking News

Talent Talks #2: Seznamte se s Mehmetem, starším fotografem a postproducentem

Pro druhou epizodu našeho sólového seriálu talentových rozhovorů Talent Talks jsme pozvali Mehmeta Turana; fotograf a postproducent z Turecka, aby poskytl své poznatky o založení a vedení samostatného podniku. V tomto rozhovoru Mehmet vypráví o tom, jak ve věku 37 let přešel z tradičního pracovního prostředí na samostatnou výdělečnou činnost, a poskytuje cenné tipy začínajícím nezávislým pracovníkům. Čtěte dále a zjistěte, jak Mehmet využil své schopnosti a ambice k získání autonomie ve své kariéře.

Vítejte v Talent Talks, Mehmete. S potěšením vás dnes mohu hostit na blogu Ruul. Můžeš nám na začátek říct něco málo o sobě a své práci?

Jmenuji se Mehmet; Je mi skoro 50 let, jsem ženatý a mám šestiletého syna. Vystudovala jsem ekonomii a pracovala ve studentské organizaci AIESEC, která mi pomohla cestovat a pracovat v zahraničí. 20 let jsem pracoval na různých pozicích u různých mezinárodních ISP, telekomunikačních a technologických společností. Fotografování pro mě bylo tehdy vážným koníčkem. Po čase se tato práce začala velmi opakovat a já jsem si uvědomil, že mě ta práce už nebaví a nevidím budoucnost, tak jsem se rozhodl udělat skok. Trvalo mi několik let, než jsem se přestěhoval, protože bylo o čem přemýšlet, včetně rodiny. I když mým původním plánem bylo stát se reklamním fotografem, poptávka trhu mě přiměla přestěhovat se post produkcea většina mé práce je teď retušování a manipulaci s obrázky. Stručně řečeno, pomáhám firmám tím, že vytvářím obrázky, které jim řeknou o sobě a jejich produktech, vedou potenciální zákazníky k hledání spojení a motivuji je k nákupu. Fotím přes 35 let a přes 20 let nějak retušuji a manipuluji s fotografickou prací.

Kde sídlíte a jak zjistíte svou polohu z hlediska předpisů o digitálním nomádství pro sólovou práci?

Sídlím v Istanbulu v Turecku, ale 97 % mé práce je mezinárodní. Poptávka přicházela od středních až po velké reklamní agentury, ale v posledních dvou letech jsem viděl, jak se moje klientská základna změnila na fotografy a korporace. Bohužel v Turecku neexistují zvláštní předpisy pro nomády. Jsem tureckým občanem a založil jsem své výhradní vlastnictví, jakmile jsem opustil korporátní život. Mám přátele z různých částí světa, například z Ukrajiny a Ruska, kteří sem kvůli válce přesídlili, a měl bych říct, že jsou trochu pod radarem, protože je mnohem náročnější stát se daňovým a legálně pracujícím osoba. Výhodou práce na volné noze, která vydělává v cizí měně, je, že vás neovlivní ekonomické otřesy v zemi, jakou je Turecko, je těžce postiženo celosvětovým hospodářským vzestupem, který se přidal k hroznému řízení současné vlády.

READ ALSO:  Nejlepší fakturační postupy pro nezávislé pracovníky, aby dostali zaplaceno včas

Pojďme se ponořit hlouběji do toho, jak a proč jsi začal dělat sólovou práci, že?

Jako každá práce, pokud opravdu „nemilujete“ to, co děláte, nebo nemáte nadšení, nastává bod, kdy se nemůžete posouvat dále na firemním žebříčku ani cítit nutkání to udělat. Myslel jsem, že jsem se zasekl ve věku 37 let; Měl jsem velmi málo možností; jiné pracovní příležitosti byly omezené a změna zaměstnání ve firmě by pravděpodobně nezměnila konečný výsledek, protože bych od devíti do pěti pracoval v něčem, co mě nebavilo, dostával zakázky od mladších manažerů až do důchodu, pokud to zvládnu Všechno. Rozhodl jsem se pro to odrazit, i když jsem měl rodinu a musel jsem myslet na blaho naší rodiny. Proto jsem dal výprask další tři roky, šetřil jsem, jak jen to šlo, a nakonec jsem dal výpověď.

Jaké byly rané fáze, kdy jsi přešel k sólové tvorbě?

Můj původní plán byl jít do komerční reklamní fotografie. Protože jsem po celé ty roky o víkendech a svátcích fotil všemožné fotografie, vytvořil jsem si síť fotografů a jednoho jsem si vzal za partnera – založili jsme Diapolis Images. Očekával jsem, že bude obtížné proniknout na trh, ačkoli jsem plánoval, že bychom se měli uživit do konce prvního roku. Věděl jsem o tom trhu málo; navštívili jsme téměř všechny přední reklamní společnosti a mluvili s producenty. Podařilo se nám přijmout omezený počet zakázek. Existovala síť mezi producenty v agenturách a fotografy; nemohli jsme proniknout do té skořápky. Udělali jsme si nějaká jména, ale to, co jsme vytvořili, nestačilo na živobytí. I když tu byla jedna věc, byli jsme od začátku opatrní ohledně našich výdajů. Díky tomu jsme vydrželi dlouho a společnost je stále aktivní, ale spíše jako v hibernaci. Když jsme dodali několik zakázek, udělal jsem postprodukční práce. Zajímavé je, že přišly i některé práce, které nezahrnovaly fotografování, ale pouze postprodukční zakázky, a já je dodal. Pak přišli mezinárodní klienti z různých kanálů, Upwork, Behance, pečlivě připravené prezentační e-maily a mnoho dalších. Měl jsem web, kde jsem vystavil své hobby fotografie, nahradil obsah postprodukční prací a 35milimetrové postprodukční služby byly na světě.

READ ALSO:  Oceňte svou práci na volné noze: 4 modely a tipy

Jak jste se dostali k Ruulovi a jak dlouho naše funkce používáte?

Jako freelancer se snažíte být otevřený a hledat nové startupy pro „mezinárodní“ freelancery. Služby jako takové mohou vyřešit problém nebo vám pomoci najít nové klienty. Když sídlíte v jedné zemi, hledání nových spojení v jiných zemích je náročné. Sleduji Ruula ode dne, kdy byl založen. Ruulův blog miluji a pravidelně ho sleduji.

Co byste si přáli od Ruula vidět v roce 2023?

Špičkových zprostředkovatelů na volné noze je bohužel velmi málo; většina webových stránek na volné noze je určena k řešení problémů jednotlivců a pro práci s nízkou mzdou. Existuje několik řešení pro konkrétní oblasti práce, ale alespoň žádné pro design. Ruul může vyplnit tuto mezeru.

Můžete stručně vysvětlit své pracovní nastavení? Odkud denně pracujete?

Moje práce vyžaduje dobré nastavení; proto mám doma kancelář. Samozřejmě, nejhorší část práce na volné noze je být v práci „sám“.. Snažím se proto u oběda setkávat s přáteli. Také si vezmu svůj notebook a chodím do kaváren, když potřebuji psát e-maily nebo dělat cokoli jiného než designérskou práci. Alespoň to jsem dělal před pandemií; teď je vycházení mnohem méně.

Proveďte nás prosím svou každodenní pracovní rutinou. Jak si plánujete pracovní dny?

Ve všední dny vstávám v 06:20. Máme syna, kterého musíme poslat do školy. Pak začnu procházet e-maily a zprávy, které byly odeslány, když jsem spal. Poté spustím svůj program. Obvykle odpovídám na e-maily, když je vše v klidu. Prioritou jsou prodejní aktivity; všechny žádosti o cenovou nabídku a dotazy týkající se mých služeb mají přednost. Poté začnu pracovat na projektech v závislosti na jejich naléhavosti nebo podle toho, kdy byl projekt spuštěn. Moje zásada je první dovnitř, první ven. Zhruba každé 2 hodiny kontroluji denní zprávy a končím den marketingovou prací, příspěvky na sociálních sítích atd. Pokud nemám moc designérské práce, kladu větší důraz na prodej a marketing. Také jdu ven a dělám nějakou práci jako obvykle; po klidných pár dnech může přijít uspěchaná práce a je dobré být nabitý energií. Použil jsem různá CRM řešení, ale v současné době používám Notion, abych navázal na své klienty a projekty. Můj syn přijíždí kolem 16:00 a návrat mé ženy se liší, protože pracuje na univerzitě a její rozvrh se denně mění. Obvykle pracuji do 18:00, ale mohou se vyskytnout případy, kdy pracuji až do půlnoci, když mám příliš mnoho práce nebo mám naléhavý požadavek.

READ ALSO:  9 odborných tipů na smlouvy na volné noze

Co byste poradili sólo pracovníkům, kteří jsou začátečníky?

Začněte v malém, na začátku se nestarejte o peníze. Důležitější je kvalita práce a připojení. Až se budete cítit sebejistě, pokuste se najít náročnější, náročnější a lépe placené projekty. Na volné noze málokdy dostanete druhou šanci. Proto neberte práci, o které si nemyslíte, že ji dokážete dodat, zvláště pokud je klient velký. Jak budete postupovat, upravujte své sazby. Kdysi jsem své sazby měnil každých šest měsíců, ale nyní je to jednou za rok. A nejdůležitější věcí je neustále se učit; jakmile se přestanete učit, velmi rychle zastaráte. V tomto internetovém světě existuje tolik zdrojů, které se můžete naučit. Učení není nutné pouze pro vaši profesi, ale i pro obchodní stránku. Různí lidé přijímají jiné výzvy, když jste ve společnosti, a když jste samostatný podnikatel, musíte to všechno zvládnout sami. Mnoho nezávislých pracovníků má vynikající talent, ale stěží si vydělají na živobytí, protože jim chybí obchodní nebo lidské dovednosti. Investujte, pokud potřebujete zaplatit, ale pokud to stojí za to, zaplaťte to. Je to stejný případ pro investice do softwaru nebo hardwaru. Pokud na investici chcete vydělat peníze, investujte. Vidím spoustu freelancerů, kteří váhají s investicí. Je to neetické a způsobuje to ztrátu času a energie používáním prasklého softwaru nebo nevýkonného hardwaru. Proveďte dobrou obchodní analýzu a zkontrolujte návratnost investic. Také outsourcujte vše, co není přímo vaší prací (počínaje účetnictvím, pokud nejste účetní). Pokud jste introvert a nenávidíte obchodní stránku, pak najít tým, se kterým můžete pracovat. To je u vás problém číslo jedna. Pokuste se najít přátele, na které se můžete spolehnout, abyste, když jste přetížení, mohli požádat o pomoc je a oni vás mohli požádat o pomoc.

Jak vás mohou Ruulers kontaktovat a zkontrolovat vaši práci?

Neváhejte a navštivte můj web. Mám dva další projekty, Photo Production work a Sound Post-Production work. Mám aktivní profily na LinkedIn, Instagramu a Behance. Také pořádám dvouměsíční podcast v turečtině, kde mluvíme o výzvách života na volné noze, s názvem Coffeebreak of the freelancer (Freelancer’in Kahve Molası).

About admin

Check Also

Talent Talks #3: Seznamte se s novinářem, kurátorem obsahu a komunitním manažerem Hismaldy Santos

Talent Talks #3: Seznamte se s novinářem, kurátorem obsahu a komunitním manažerem Hismaldy Santos

Na této epizodě Talentové rozhovory, v naší exkluzivní sérii, kde zveme sólové talenty z komunity …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *