Breaking News

Talent Talks #1: Seznamte se s indie herním vývojářem Ivanem Shyikou

Seznamte se s Ivanem Shyikou, nezávislým herním vývojářem a youtuberem z Ukrajiny a členy komunity Ruul sólových talentů. Pozvali jsme Ivana, aby se k nám připojil k rozhovoru v rámci naší nové série dialogů, Talentové rozhovory na blogu Ruul a diskutovali o tom, jak začal pracovat sólo, o nejdůležitějších momentech z jeho pracovní rutiny, o jeho zkušenostech s naší platformou a jeho návrhy pro začínající nebo nové freelancery. Pokračujte ve čtení, abyste poznali Ivana a vstoupili do světa nezávislého herního profesionála.

Ahoj Ivane, je skvělé tě hostit na Talent Talks. Začněme tím, že si poslechneme něco málo o vás a vaší práci.

Ahoj, děkuji, že mě máš. Jmenuji se Ivan Shyika, i když jsem možná známější můj alias John Ivess v médiích. V současné době jsem studentem renomované soukromé univerzity Full Sail a chci dále rozvíjet své dovednosti, abych zvýšil svůj dopad. Mým snem je inspirovat a povzbuzovat ostatní aby se jejich sny staly skutečností. Posledních pár let to dělám tak, že učím, sdílím příběhy a zkušenosti a vytvářím zkušenosti. Byl jsem;

 • vytváření návodů
 • vytváření devlogů
 • pořádání akcí a spolupráce
 • poskytování zpětné vazby
 • vývoj her
 • Poprvé jsem hrál na počítači, když mi byl pouhý jeden rok. V 11 letech, inspirován svými oblíbenými hrami, jsem začal vyvíjet vlastní. Do jisté míry mě pohánějí drahé vzpomínky na mé milované hry.

  Jak a proč jste se začal věnovat sólové tvorbě?

  Přišlo mi to přirozené. Na svých projektech jsem začal pracovat už ve škole a několik let jsem neměl tým. Navíc jsem neměl pocit, že bych měl dostatek odborných znalostí, abych se ucházel o práci na plný úvazek ve svém oboru. Takže jsem jen pracoval na osobních projektech svým vlastním tempem. Být svým vlastním šéfem mě naučilo sebekázni, organizaci, stanovení cílůa plánování – základní dovednosti pro samostatného pracovníka.

  Kde se nacházíte a jak je na tom tato země z hlediska předpisů o digitálním nomádství pro sólovou práci?

  Byl jsem na Ukrajině, když jsem začal používat Ruul. Ukrajina je na cestě k digitalizaci a pro digitální nomádství se stává stále pohodlnější. Byli jsme jednou z prvních zemí, které legálně schválily digitální reprezentaci pasů a mnoha dalších zásadních dokumentů. Ukrajina má mnoho zapálených mladých lidí řízených vizí, kteří zemi inovují, a prostředí pro sólo pracovní příležitosti digitálního nomádství se pomalu zlepšuje i přes probíhající válku.

  Kam jste se přestěhovali a co vedlo k rozhodnutí o destinaci?

  Přestěhoval jsem se z Ukrajiny do USA. Jedním z hlavních důvodů bylo vzdělání; Viděl jsem, že zde mám nejvíce příležitostí růst jako herní vývojář.

  Můžete se podělit o nějaké myšlenky na současnou herní infrastrukturu ve vaší nové destinaci? Jak je to z hlediska herních profesionálních sítí, herních akcí a herní produkce?

  Asi netřeba říkat, že herní infrastruktura v USA je jedna z největších – s mnoha nejvýznamnějšími společnostmi (např. EA, Activision Blizzard), událostmi (E3 a The Game Awards) a příležitostmi herního průmyslu, které jsou zde přítomny. Americký trh je lukrativním cílem pro mnoho společností bez ohledu na jejich umístění. Možnosti networkingu jsou nekonečné: můžete se setkat s lidmi od indie až po AAA herní průmysl. Celkově vzato věřím, že herní infrastruktura v USA je z hlediska příležitostí v dobrém stavu.

  Jak jste narazili na Ruul a jak dlouho používáte naše funkce?

  Adrian z Redefine Gamedev a já jsme vedli velký festival herních enginů s názvem GoGodotJam. Na jeho druhé splátce na podzim roku 2021 jsme shromáždili finanční prostředky a chtěli, aby naši přispěvatelé dostali výplatu v souladu s předpisy. Objevili jsme Ruul (který byl tehdy označen jako Rimuut) a milovali jsme ho, protože Ruul zjednodušil obchodní platby a snížil byrokratické potíže s tím související.

  Co milujete na Ruul a jak to přispívá k vašemu sólovému podnikání?

  Miloval jsem Ruul pro jeho jednoduchost. Mezinárodní obchodní platba je již sama o sobě výzvou kvůli právním zvláštnostem. Aby toho nebylo málo, byl jsem nezletilý, když jsem začal přijímat své první převody podniků, což přineslo jen další nepříjemnosti. Přesto mi Ruul pomohl rychle založit účet a byl jsem připraven brzy obdržet své peníze.Co také miluji na Ruul, je jeho týdenní zpravodaj. Sdílíte spoustu praktických znalostí, tipů a triků, nejen běžné čtení o tom, „jak být produktivnějším nezávislým pracovníkem“, ale také cenné znalosti například o vzdáleném řízení týmu a slaďování pracovního a soukromého života. Občas tam najdu něco, co mě zaujme.

  Odkud denně pracujete?

  Pracuji z domova u vlastního stolu. Veškerou práci a studium dělám doma.

  Jak si plánujete svůj pracovní den? Můžete nám přiblížit vaši každodenní pracovní rutinu?

  Jsem ranní ptáče, takže rád začnu pracovat zhruba od 6:00 do 9:00. Během této doby dělám úkoly s nejvyšší prioritou, které vyžadují největší soustředění. Poté mám pauzu. Vracím se do práce zhruba v 11 hodin na další 3 hodiny práce. To obvykle vyžaduje méně pozornosti, jako je e-mail, výzkum atd. Snažím se vše dokončit do 15:00, takže mám zbytek dne pro sebe. Na konci dne chodím spát do 21:00. Moje víkendy jsou podobné. Když nemám žádnou práci, investuji svůj čas do sebevzdělávání. Rád si prohlubuji znalosti již známých témat a objevuji nová.

  Dobrý příklad toho, co nazýváme nelineární pracovní rutina dnes. Co byste poradili sólo pracovníkům, kteří jsou začátečníky?

  Pořád si brouste sekeru

  Neustále rozvíjejte své dovednosti. Takto vyniknete jako vášnivý a potenciálně hodnotný člověk.

  Buďte odchozí a proaktivní

  Nečekejte, že se k vám lidé dostanou jako první. Oslovte, poděkujte ostatním a vytvořte síť – zde je jen několik příkladů. Nikdy nevíte, jaký poklad můžete najít u jiných lidí.

  Nikdy neustupujte ze svých snů

  Je v pořádku bát se a mít pochybnosti; ale není v pořádku pohřbít své sny jen proto, že si nejste jisti, zda je dokážete uskutečnit. Protože určitě můžete – i když tomu na začátku nevěříte.

  Jaké jsou vaše předpoklady o budoucnosti herního průmyslu a o tom, že jste sólový talent v tomto konkrétním oboru?

  Záleží na tom, jak blízko je tato „budoucnost“. Za pár let bude grafika ještě fotorealističtější a umělá inteligence bude pokročilejší. Věřím, že za deset let a dále VR a AR se stanou běžnými a už nebýt něčím výstředním. Věřím, že sóloví talenti najdou své místo v herním průmyslu jako nezávislí herní vývojáři, nezávislí pracovníci a tvůrci obsahu na trhu. Mnozí mohou začít sólo, ale budují týmy nebo se k nim připojují, když rozšiřují svůj vliv. Je pro mě těžké vidět, že velké společnosti (vydávají AA a AAA tituly) najímají sólové pracovníky na významné úkoly. Neříkám, že je to nemožné, ale myslím si, že sólo talenty budou na takové práce nabírány spíše na plný nebo částečný úvazek.

  Kde vás mohou Ruulers najít a příklady vaší práce online?

  Můj videoobsah můžete najít na YouTube, můj profesionální profil na LinkedIn a přístup k mému hernímu portfoliu na itch.io. Sláva Ukrajině! A díky za to, že jste mě přijali – bylo mi potěšením mít tento rozhovor!

READ ALSO:  9 odborných tipů na smlouvy na volné noze

About admin

Check Also

Talent Talks #3: Seznamte se s novinářem, kurátorem obsahu a komunitním manažerem Hismaldy Santos

Talent Talks #3: Seznamte se s novinářem, kurátorem obsahu a komunitním manažerem Hismaldy Santos

Na této epizodě Talentové rozhovory, v naší exkluzivní sérii, kde zveme sólové talenty z komunity …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *