Nikdo z nás nečekal, že se technologie videokonferencí zlepší tak rychle v tak krátké době. Nicméně, definice videokonference stejně jako historie videokonferencí sahá dále, než si myslíme. Počínaje zvukovými dráty ze 70. let 19. století a procházejícími videotelefonem Bell Lab koncem 20. let 20. století překonala technologie videokonferencí obrovskou vzdálenost a přinesla velká vylepšení. Pokud se chcete dozvědět více o zajímavé historii této fascinující technologie, pokračujte ve čtení!
Co je videokonference?
Ačkoli každý ví, co jsou v dnešní době videokonference, neuškodí si ještě jednou projít jejich definici, aby to bylo každému jasné. Videokonference je setkání, při kterém mohou účastníci na různých místech komunikovat prostřednictvím zvuku a vidění. Zatímco myšlenka videokonferencí sahá až do konce 19. století, médium muselo čekat více než sto let, než se stalo jedním z nich. hlavní formy komunikace. Zdá se však, že v postpandemickém světě budou platformy pro videokonference a aplikace pro videokonference ještě populárnější a rozšířenější než dříve.
1870-1930
První vývoj videokonferencí se datuje zhruba mezi roky 1870 a 1930. V tomto období se zrodila vůbec první myšlenka přenosu obrazu s doprovodným zvukem prostřednictvím audio drátu. Je také zaznamenáno, že v r. 1927ve Washingtonu DC se Bell Labs podařilo spojit úředníky DC s prezidentem významné telekomunikační společnosti (jmenovitě AT&T) prostřednictvím obousměrné audio a video připojení. Přestože účastníci dokázali udržet spojení jen velmi krátkou dobu, byla tato technologie považována za průlomovou. Následně byl obraz Herberta Hoovera přenesen z DC do New Yorku. Nemluvě o tom, že vzdálenost byla přes 200 mil, událost vyvolala velké nadšení a přinesla novinky!
1930-1970
Čtyřicet let dlouhé období 30. a 70. let bylo mnohem vzrušující než předchozí desetiletí. Poprvé to bylo v 50. letech slovo „video“ se začalo běžně používat. V roce 1951 byl americký inženýr Charles Ginsburg a jeho výzkumný tým mezi prvními lidmi, kteří vynalezli videorekordéry a popularizovali tento termín. Navíc to bylo také období, kdy první pořádný videohovor byl uskutečněn s úspěchem. V 60. letech byla AT&T opět první společností, která zahájila komerční videohovory. Ve stejných letech AT&T, průkopnická společnost v oblasti videokonferencí, vynalezla stroj nazvaný „PicturePhone“ specifické pro účel videokonference. Kromě zaměstnanců AT&T tuto technologii z velké části využívali zaměstnanci bílých límečků, kteří si to mohli dovolit. Picturephone, a tedy i videokonference, stále ještě poměrně drahá technologie, se začaly komerčně používat koncem 60. a začátkem 70. let v USA.
1970-2000
S rostoucí dostupností technologií a také počtem společností vstupujících na trh se mezi 70. a 20. léty 20. století začalo oživovat i odvětví videokonferencí. Zatímco společnosti jako CompressionLabs vstoupily na trh, komerční videokonferenční systémy stále více a více vyspělé. V 70. a 80. letech 20. století se začaly prosazovat rozšířené komunikační sítě, které měly podporovat videokonference. Japonsko. Byla to také doba, kdy IBM spustila službu video komunikace mezi svými kancelářemi v Japonsku a USA.
2000–2020
Počátkem 21. století to bylo poprvé, kdy se konferenční technologie stala široce dostupnou a zdarma pro všechny uživatele internetu díky službám jako Skype a iChat. dále Je známo, že rok 2005 je prvním rokem HD videokonferencí. Posledním a pravděpodobně jedním z největších úspěchů vývojářů konferenčních technologií byl cloudový systém. Rozšířené a zdomácnělé velkými korporacemi, jako jsou Windows, Apple a Samsung, cloudové systémy definovaly (a stále definují) budoucnost videokonferenčních systémů, aplikace a platformy. Rok 2020 (kvůli velkému tahu na -19) byl svědkem „boomu“ na trhu bezplatných nástrojů a platforem pro videokonference. Vývojáři, velké i menší společnosti i začínající podniky, věnovali obrovský kus své energie navrhování nejnovějších a nejkomplexnějších konferenčních systémů, aby sloužily potřebám a zájmům všech relevantních uživatelů. Šíření nových platforem jako např WebinářNinja, Airmeet a Kosy se shoduje s tímto obdobím. Společnosti jako Webex a Zoom navíc začaly přidávat nové funkce do svých produktů a služeb.
Po pandemii
Je pravděpodobné, že nikdo z nás nečekal, že technologie videokonferencí a platformy pro videokonference získají takovou popularitu a společné rysy. Nicméně s rozmanitostí přizpůsobitelné a bezpečné platformy pro videokonference jako jsou Airmeet, Kosy a WebinarNinja, je nyní možné, aby lidé pracující v různých průmyslových odvětvích, společnostech a podnicích uspokojili své potřeby virtuální komunikace ve všech formách. Například zatímco Airmeet chce být platformou pro virtuální summity a setkání, Kosy je navržen tak, aby fungoval jako virtuální sídlo. Mezitím je WebinarNinja komplexní nástroj pro webináře, který obsahuje podmnožinu dalších funkcí, které uživatelům nabízejí přizpůsobení webinářů podle jejich potřeb.
Práce nezávislá na místě
Dnes jsou telekonferenční systémy a technologie videokonferencí mnohem rozvinutější, než kdy předtím. Kromě nekonečného množství aplikací a zařízení, díky nimž je konferenční zážitek mnohem plynulejší, nabízejí platformy svým zákazníkům stále více, pokud jde o to, co mohou získat různými typy členství. Budoucnost je utvářena těmito technologiemi, které slouží potřebám moderních pracovníků. Nejen s nástroji pro videokonference, ale s talenty a službami správy klientů od společnosti Ruul se více než 50 000 samostatných pracovníků může spojit a obchodovat s více než 10 000 organizacemi odkudkoli na světě. Nezapomeňte se zaregistrovat u Ruul a sledovat Ruul Blog pro nejnovější zprávy ze světa moderní práce!