Chcete-li opustit svůj domov a vydat se na cestu a dobrodružství, které je dnes známé pod názvem „digitální nomádství“, vyžaduje to mimo jiné trochu odvahy a solidní adaptační schopnosti. V tomto rozhovoru přivítáme dvě dobrodružné duše, které sdílí vášeň cestovat po světě a zároveň se tím živit. Arijana Tkalčec a Matej Špan jsou digitální nomádi z Chorvatska a Slovinska. Společně provozují cestovatelský blog Shipped Away a své cesty také dokumentují na Instagram&YouTube. Pracují také na volné noze na různých projektech tvorby obsahu a Matej pracuje na dálku na částečný úvazek pro společnost jako softwarový inženýr. Pro své samostatné podnikání se rozhodli pro partnerství s Ruul. Měli jsme tu příjemnou příležitost popovídat si o jejich cestovatelských příbězích a o tom, jaké to je žít a pracovat jako digitální nomádi, s tipy pro ty, kteří jsou v nomádském životním stylu nováčky. .
Jsme rádi, že vás můžeme hostit na blogu Ruul, kde nabízíme tipy, návody a novinky pro další sólové talenty. Začněme tím, že se dozvíme, jak jste se rozhodli pro nomádský životní styl. Jak se zrodila Shipped Away?
Arijana: Oba jsme zpaměti cestovatelé, a i když jsme před seznámením neměli moc možnost cestovat, vždy jsme o tom snili. Mým celoživotním přáním je mít vlastní cestovatelskou dokumentární show a Matej vždy mluvil o tom, že vidí celý svět. Když jsme se v létě 2018 potkali, začali jsme hned cestovat a po pár dnech, co jsme se poznali, už jsme vyrazili na náš první výlet k moři, a abychom ušetřili peníze, spali jsme vzadu v Matejově starém Golfu Variant. Také jsme absolvovali několik výletů v Matejově staré dodávce Volkswagen Transporter T4, kterou používal při své práci v zahradnictví. Takže jsme jen dali dozadu nafukovací matraci a jeli jsme. A v létě 2019 jsme předělali hasičský Citroen C25 na obytný vůz. Nainstalovali jsme postel, solární panely a sprchu a strávili jsme měsíc prozkoumáváním některých míst v Rakousku, Slovinsku a Chorvatsku při současné práci.
Matěj: V roce 2019 také Arijana získala magisterský titul v oboru žurnalistika, takže jsme byli konečně „volní“. V prosinci 2019 jsme si tedy konečně koupili letenky a v lednu 2020 odjeli do jihovýchodní Asie. Naším přáním bylo prozkoumat 7-8 zemí v asi sedm měsíců. Ale bohužel se nám kvůli pandemii podařilo navštívit jen na měsíc Bali a poté Vietnam, kde jsme nakonec zůstali rok a půl.
V našich myslích nikdy nebylo otázkou „jestli“ budeme pokračovat v kočovném životním stylu, ale vždy „kdy“.
Jednoduše řečeno, Shipped Away se zrodila z touhy dokumentovat naše cesty a sdílet naše zážitky s ostatními cestovateli nebo jednoduše inspirovat cestovatele, kteří chtějí být. Máme také silné názory na dobré životní podmínky zvířat, udržitelné cestování a další témata, která se snažíme pokrýt v našich článcích a videích. Stavíme také Shipped Away, abychom se stali místem, kde ostatní mohou najít informace pro zahájení své vlastní cesty nomádským životním stylem a najdete také tipy o volné noze a životě digitálních nomádů.
Jak u vás vypadá průměrný (pracovní) den? Máte nějaké zvyky a rituály?
Vzhledem k tomu, že jsme cestovní blogeři, přesouváme destinace častěji, než by to udělal „průměrný“ digitální nomád. Znamená to, že máme jiný rozvrh při cestování a když stojíme na místě. V době této korespondence zůstáváme měsíc v Kuala Lumpur a náš ideální rozvrh by vypadal asi takto:
- Probuďte se kolem 8:00, krátce si prohlédněte sociální sítě
- Dejte si kávu a upřednostněte nové e-maily
- Pusťte se na pár hodin do práce
- Vydejte se na chvíli do bazénu (30 minut)
- Zpátky do práce asi na hodinu
- Připravte nebo objednejte jídlo
- Zpátky do práce na pár hodin
- Jděte do posilovny (kolem 21:00, asi 30 minut)
- Do 23:30 ještě pracujte
- Spát od 00:30 do 01:00
- Když cestujeme a zkoumáme denně, náš rozvrh vypadá úplně jinak, podle toho, co v konkrétní den navštívíme. Ale většinou jde o to, prozkoumat celý den, když je venku světlo, a pracovat až do večera. To nám velmi dobře funguje v JV Asii, kde dny nejsou tak dlouhé.
Jaké jsou největší výzvy práce a života digitálního nomáda?
Jednou z největších výzev pro cestování digitálních nomádů jsou víza, která nám obvykle neumožňují zůstat v zemi déle než měsíc (alespoň v jihovýchodní Asii a na Středním východě). Naštěstí se digitální nomádská víza stávají čím dál tím více věcí!Najít rovnováhu mezi prací, poznáváním a volným časem je rozhodně velkou výzvou. Bohužel si často naplánujeme průzkum a pracujeme v pohodě, ale zapomínáme na čas odpočinku. Nedostatek rovnováhy je častým problémem digitálních nomádů, kteří se také snaží vybudovat něco vlastního a nemají jen práci na dálku. Oddělit práci a volný čas se stává docela náročným, když víte, že máte omezený čas něco postavit. Navíc to přichází s náklady na velmi rychlé dosažení bodu vyhoření nebo onemocnění. Takže tohle je rozhodně něco, čemu se snažíme vyhnout.
Navštívili jste mnoho zemí po celém světě, jako je Keňa, Srí Lanka, Maledivy, Indonésie a Turecko – která z nich byla vaše nejoblíbenější? Co se ti na něm líbilo nejvíc?
Vzhledem k tomu, že naše cesty do více zemí byly kvůli pandemii omezené, neměli jsme v roce 2020 možnost cestovat tam, kam jsme chtěli, takže jsme nyní zpět do jihovýchodní Asie, abychom viděli místa, která jsme tehdy chtěli vidět. A vždy chceme zůstat v zemích déle, než bychom možná potřebovali, takže teď snažíme se upřednostňovat pomalé cestování ze zemí, které jsme navštívili, jsou dvě největší nepochybně Vietnam a Turecko. Asi jsme ohledně Vietnamu trochu zaujatí, protože koneckonců žijeme a cestujeme po zemi rok a půl, ale opravdu jsme tam milovali. Jídlo bylo neuvěřitelné (veganské nebe!), lidé byli přívětiví a příroda a krajina byly ohromující. Turecko je naopak místem, které nás překvapilo nejvíce, protože jsme neměli žádná očekávání před naším téměř Dvouměsíční pobyt tam na konci roku 2021. Udělali jsme roadtrip z Istanbulu dolů na Tyrkysové pobřeží, projeli jsme kolem Bursa, Izmir, Fethiye, Kaş a Antalya a zamířili jsme nahoru přes Konyu a Ankaru a zpět do Istanbulu. Milovali jsme různé krajiny, kterými jsme procházeli, a lidé byli přátelští a přívětiví, ať jsme šli kamkoli. A je také samozřejmé, že turecké jídlo také zlepšilo naši zkušenost! Nejlepší destinací Arijany je také Srí Lanka, kde jsem (Matěj) ještě nebyli, takže doufáme, že brzy navštívíme. Opět je to krásná země s tak laskavými a vstřícnými lidmi.
Jak si vybíráte destinaci? Proč chcete zůstat v nějaké zemi déle, když cestujete?
Stále jsme velmi levní cestovatelé, často si vybíráme destinace v závislosti na potřebném rozpočtu, protože v zemi obvykle zůstáváme měsíc (nebo déle, pokud je to možné). Cestovat na plný úvazek je něco jiného než jít na výlet, jako koneckonců jste na cestách všech 365 dní v roce. A stěhování lokací je často dražší, než být nějakou dobu někde usazeni. Nejprve si tedy vybereme obecnou oblast, jako je například jihovýchodní Asie, a poté prozkoumáme tamní země. Kromě toho, že rozpočet je významným faktorem při rozhodování, kam jít, je to i jídlo a krásná příroda. Jsme velcí milovníci přírody, takže musíme mít nějakou přírodu k dispozici, ať jsme kdekoli. To, co nás nutí zůstat déle v zemi mezi zmíněnou cenovou dostupností, jídlem a přírodou, je nepochybně také jak vítáni se jako cizinci cítímeať je to od místních nebo dokonce expatů. Lidé mohou váš zážitek učinit nezapomenutelným nebo špatným.Nejvýznamnějším faktorem je ale to, že je to země s teplým počasím, protože na chladnějším místě bychom delší dobu nezůstali. Preferujeme teplo. Také milujeme čerstvé ovoce, takže rádi navštěvujeme země se spoustou čerstvého ovoce po celý rok. Proto jsme milovali čas ve Vietnamu, kde jsme si dopřáli spoustu manga, ananasu, jackfruitu, dračice a tak dále.
Jaké jsou některé náležitosti vašeho „talent toolbox“ (tj. platformy a nástroje, které používáte ve své práci a každodenním životě)?
Naše nástroje jsou kategorizovány podle oblasti práce, kterou děláme. Pro tvorbu obsahu, blogování a tvorbu videí používáme Adobe Premiere Pro, Photoshop a Lightroom, Grammarly, Epidemic Sound, nástroje SEO a různé mobilní aplikace pro rychlé vytváření titulků a grafiky. K provozování našeho samostatného podnikání využíváme Zoho Projects, mail řešení a Ruul. Poté pro úložiště a dokumenty používáme Dropbox a Google Workspace (One, Docs, Sheets). A konečně, naše cestovní náležitosti sestávají z SafetyWing pro pojištění, Wise pro cestovní kartu a v neposlední řadě NordVPN.
Jak jste se dostal k Ruulovi? Kdybyste mohl popsat Ruula jednou větou, co by to bylo?
Na Ruula jsme narazili, když jsme hledali nejlepší způsob, jak fakturovat našemu klientovi daňově uznatelnou fakturou, aniž bychom měli společnost. Nesmírně nám to pomohlo. Ruul je super snadný nástroj pro každého nezávislého pracovníka, který potřebuje vystavovat faktury klientům po celém světě.
Co byste poradil těm, kteří na své sólové pracovní cestě teprve začínají a chtějí si vyzkoušet kočovný životní styl?
Vždy si pamatujte, že můžete vyzkoušet nomádský životní styl, řekněme na několik měsíců nebo dokonce rok, a pak cestou přijít na to, jestli je to něco, co byste skutečně chtěli. potenciálně změnit na vzdálený; pokud ne, existují stovky prací, které můžete na cestách dělat. Předem proveďte rozsáhlý průzkum toho, co můžete udělat. Pamatujte, že na místech můžete zůstat déle (jako my), takže je to snazší z hlediska rozpočtu. Pak podnikejte rychlé výlety odkudkoli, kde se rozhodnete založit si základnu. Pokud milujete socializaci, zůstaňte déle na místech a vyberte si destinace s dobrými komunitami expatů. Jeden tip na závěr: pokud se plánujete stát digitálním nomádem stěhování častěji, NEPOTŘEBUJETE mnoho věcí. Sbalte si méně oblečení, protože brzy zjistíte, že méně je rozhodně více a že na sobě nebudete mít ani polovinu věcí, které si vezmete.Rádi bychom znovu poděkovali kolegům Ruulers Arijaně a Matejovi za tento zasvěcený rozhovor. Pokud zvažujete stát se digitálním nomádem, sledujte náš blog a sledujte nás Instagram a LinkedIn tipy, které vám pomohou na vaší samostatné pracovní cestě. Být uveden na blogu Ruul a představit svou sólovou práci