Breaking News

Průvodce nezávislými pracovníky, jak zabránit vyhoření při práci na dálku

Stalo se vám někdy, že jste byli příliš zahlceni na to, abyste vůbec přemýšleli o jakékoli ze svých povinností? Pochyboval jste v poslední době o svých schopnostech na volné noze? Nebo jste byli tak duševně vyčerpaní, že pociťujete i fyzickou únavu? Pokud jste odpověděli ano na některou nebo všechny z těchto otázek, můžete pociťovat známky vyhoření práce na dálkuNelze popřít, že péče o své duševní zdraví jako pracovník na volné noze může být docela obtížná. A vyhoření z práce na dálku je jedním z hlavních pachatelů tohoto problému: Od té doby, co se obchodní modely práce z domova a domácí kanceláře staly normou, pracovníci na volné noze a nezávislí profesionálové hlásí stále více tohoto problému. Vyhoření z práce na dálku a jak mu můžete předejít? Pokračujte ve čtení, abyste viděli naši definici a 5 nejlepších tipů, jak předejít vyhoření z práce na dálku.

Co je vyhoření? Proč se to děje?

Než přejdeme k vysvětlení, jak předcházet vyhoření z práce na dálku, pojďme si jasně definovat, co to „vyhoření“ vlastně je: Podle oficiální definice WHO (Světová zdravotnická organizace), syndrom vyhoření je „profesionální fenomén“ způsobený pracovním stresem. To, co ji odděluje od úzkosti, je její jediné spojení s problémy kolem práce a produktivity. Vyhoření bylo uznaný jako skutečný syndrom v roce 2019a zprávy o syndromu vyhoření od pandemie -19 výrazně přibývají v práci na dálku. Ačkoli je snadné si to splést s všeobecnou úzkostí, syndrom vyhoření se může rychle zhoršit, pokud se neřeší. Je důležité rozpoznat jeho příznaky a vědět, jak se o sebe jako sólový talent lépe postarat.

Jaké jsou příznaky syndromu vyhoření?

Rozpoznání příznaků je klíčovou součástí toho, jak předcházet vyhoření z práce na dálku. Abychom vám s tím pomohli, uvádíme některé z nejčastějších příznaků vyhoření, které byste mohli zažít při samostatné práci na dálku:

 • Obecná ztráta motivace
 • Pocit neschopnost čehokoli dosáhnout, vyrobit nebo vytvořit
 • Výrazný nárůst sebepochybování a pocitů negativity
 • Výrazný pokles vašeho pocitu osobního úspěchu a sebevědomí
 • Cítíte se osaměle a nebo odděleně od všech kolem vás
 • Fyzické vyčerpání
 • Častější bolesti hlavy a svalů
 • Prokrastinace, touha odstoupit od určitých úkolů nebo skončit s nimi
 • Zhoršená chuť k jídlu a spánek
 • Cítíte se z velké části zavaleni svými povinnostmi až k pocitu úzkosti
  • Pokud máte vztah k některým nebo většině položek na tomto seznamu, můžete také vykazovat známky vyhoření.

   5 způsobů, jak předejít vyhoření při práci na dálku

   Vypořádat se s syndromem vyhoření může být skutečnou výzvou, zvláště pokud nevíte, jak a kde začít. Podívejte se na našich 5 návrhů, které vám mohou pomoci minimalizovat vyhoření z práce na dálku nebo mu dokonce úplně zabránit:

   Vytvořte jasné hranice mezi prací a domovem

   Jednou z nejlepších strategií prevence vyhoření je vytvořit samostatný pracovní prostor ve vašem domě. To, že pracujete tam, kde žijete, nutně neznamená, že byste měli tyto dva světy plně kombinovat. Ve skutečnosti byste měli udělat pravý opak. Abyste co nejvíce předešli vyhoření z práce na dálku, je nejlepší, když máte vyhrazený pracovní prostor nebo kancelář kde se budete plně soustředit na svou práci na dálku. Pokud nejste schopni fyzicky oddělit své pracovní a domácí prostředí (např. pokud žijete v garsonce s nedostatečným prostorem), existují jiné způsoby, jak tuto hranici vytvořit. Můžete to například zkusit určení samostatných časů pro vaše pracovní a domácí úkoly. Toto mentální rozlišení vám může pomoci dostat se do „pracovního režimu“ mnohem efektivněji. Přestože se volné noze nazývá „sólo podnikání“, většina z vás pravděpodobně nežije „sólo“. V tomto případě, zvláště v případě, že máte děti, může být vytvoření takových hranic ještě obtížnější. Zkusit komunikovat své potřeby jasně svým spolubydlícím a nebo partnerovi, aby věděli, kdy budete pracovat, a nechali vás pro sebe.

   Udělejte si čas na volno

   I když je důležité oddělit svůj pracovní a domácí život, je to stejně důležité rozpoznat, kdy si potřebujete dát pauzuDůležitost pravidelných přestávek je nepopiratelná: Pomůže vám to snáze se soustředit, být produktivnější a časem se budete méně stresovat. Můžete začlenit nastavený časový rozvrh (známý příklad je Pomodoro)nebo zjistěte, co nejlépe vyhovuje vašemu stylu práce na dálku. Možná budete nuceni se zaměřit na efektivitu při řízení a sledování svého času, ale to se může rychle změnit na nezdravé. Když určujete, jak dlouho bude projekt trvat, je nejlepší být realista. Ujistěte se, že máte dostatek pauz a odpočinku v rámci svého rozvrhu, takže můžete mnohem snadněji předejít vyhoření z práce na dálku.

   Oslovte kolegy a spolupracovníky

   Pocit samoty může rozhodně vyvolat syndrom vyhoření. Ale je pravděpodobné, že nejste jediný ve svém nejbližším okolí, kdo se potýká s syndromem vyhoření. Zkuste se svými problémy oslovit spolupracovníky a další kolegy na volné noze. Ověřte si, jak se cítí, a nabídněte jim svou podporu. Sdílení vašich společných zkušeností může vytvořit úzkou komunitu rad a povzbuzení – může dokonce pomoci posílit vaše pracovní vztahy. Spolu s vašimi kolegy je dalším důležitým krokem oslovení dalších blízkých. Izolace může být jedním z hlavních posilovačů symptomů vyhoření. Rádi si vyslechnou vaše problémy a podpoří vás, ať se děje cokoliv.

   Ujistěte se, že máte dostatek spánku

   Bylo prokázáno, že je to potřeba alespoň 7 hodin spánku nebo více, aby správně fungovaly. Méně spánku, než je doporučené množství, může způsobit velké množství duševního vyčerpání. To je důvod, proč důležitým krokem v prevenci syndromu vyhoření z práce na dálku je zajistit, že máte dostatek spánku. Může být lákavé zůstat vzhůru později než obvykle, když jste v pohodlí svého domova. Ale jako samostatný pracovník může nedostatek pevného spánkového plánu poškodit vaše duševní zdraví spolu s vaší produktivitou. Abyste byli schopni spát v rozumnou hodinu, uspořádejte svůj den podle stanoveného rozvrhu a zkuste chodit spát každý den ve stejnou dobu. To vám pomůže upravit váš mozek tak, aby se cítil ospalý přibližně ve stejnou dobu v noci.Pravidelné cvičení může být také dalším pomocným faktorem, protože zůstat fyzicky aktivní může pomoci regulovat úroveň únavy vašeho těla.

   Neváhejte vyhledat odbornou pomoc

   Bez ohledu na to, jakou preventivní strategii zvolíte, někdy je nejlepší přijmout, že tato opatření vám zatím mohou jen pomoci. Pokud máte pocit, že vám nepomohli, zkuste vyhledat odbornou pomoc, abyste zvládli vyhoření z práce na dálku. To může zlepšit vaše duševní a fyzické zdraví a pomoci vám nasměrovat vás na lepší cestu. Freelancing přichází s jedinečnými výzvami a jedním z potenciálních případů je vyhoření z práce na dálku. Ať už právě začínáte, nebo se snažíte rozvíjet své sólové podnikání, Ruul je tu, aby vás na cestě podpořil. Sledujte náš blog, kde najdete další zdroje a nástroje, které vám pomohou dosáhnout úspěchu.

READ ALSO:  Nápady a tipy na volné noze pro studenty

About admin

Check Also

Etiketa pro setkání Zoom

Etiketa pro setkání Zoom

Měli jste někdy problémy s tím, jak se připojit ke schůzkám Zoom, najít správný odkaz …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *