Breaking News

Propouštění technologií: Co se stalo, co bude dál?

Mnoho společností Big Tech (jako Meta, Amazon, Salesforce, Twitter atd.) hlásí od začátku pandemie značný počet propouštění. Tento rostoucí trend propouštění technologií v roce 2022 vyvolává u mnoha lidí obavy z toho, co přijde. Takže, co přesně k tomu vedlo, proč je tolik propouštění v oblasti technologií a co bychom měli očekávat v budoucnu? Doufáme, že tento článek vás o problému lépe informuje a pomůže vám prozkoumat alternativy ve vaší kariéře.

Co se stalo v technologickém průmyslu?

Jak už asi víte, v posledních měsících došlo k velkému počtu propouštění z technologií spolu s pauzami a zpomalením náborových procesů. To zahrnuje velká jména jako Amazon, Lyft, Twitter atd. Ale není to omezeno pouze na jména Big Tech; několik dalších společností bylo ovlivněno tímto trendem a v několika případech dokonce vedl k bankrotu (jeden pozoruhodný příklad je Katerra). Toto rozsáhlé propouštění vytvořilo negativní vliv na tyto společnosti v očích veřejnosti. I když to ovlivnilo jejich pověst, stálo je to také značné množství obchodů. Nejničivější dopady však měly na samotné zaměstnance. Spolu s tím, že spousta lidí zůstává bez práce a narušuje jejich živobytí, toto propouštění způsobilo obavy z deportace v mnoha zaměstnancích, kteří přišli z cizích zemí za příležitost spolupracovat s těmito technologickými giganty. V důsledku toho panovala (a stále panuje) velká úzkost kolem práce v technologickém průmyslu.

Nejvýznamnější propouštění

Podnikatel Roger Lee ze San Francisca vytvořil webovou stránku s názvem Layoffs.fyi, která má a sledovač propouštění technologií která zahrnuje všechna významná propouštění technologií od pandemie. Podle jeho údajů je zde seznam nejvýznamnějších propouštění od pandemie:

 1. Meta: 11 000 zaměstnanců (listopad 2022)
 2. Amazonka: 10 000 zaměstnanců (listopad 2022)
 3. Rezervace: 4 325 zaměstnanců (červenec 2020)
 4. Cisco: 4 100 zaměstnanců (listopad 2022)
 5. Cvrlikání: 3 700 lidí (listopad 2022)
 6. Za zmínku také stojí, že konkrétně u Twitteru může mít nedávné propouštění technologií po akvizici společnosti Elonem Muskem různé důvody. Jack Dorsey (předchozí generální ředitel a majitel, který nedávno odstoupil) se však nedávno omluvil za to, že před nástupem Muska „narostl velikost společnosti příliš rychle“.

  Aktualizace na 09012022: Pro své plány na snižování nákladů Salesforce a Amazon oznámily, že zvýší své propouštění. Salesforce uvedl „najímání příliš mnoha lidí během hospodářského poklesu“ jako důvod pro rozhodnutí propustit 10 % své pracovní síly a zmenšit jejich kancelářské prostory. Mezitím generální ředitel Amazonu Andy Jassy rozeslal zaměstnancům e-mail, v němž uvedl, že plánují zrušit 18 000 pracovních míst se zaměřením na HR a velkou online nákupní divizi Amazonu. Obchody. Prodejny zahrnují týmy spravující hlavní webové stránky společnosti, operace v terénu, sklady, fyzické prodejny a některé další týmy spotřebitelů.

  Co vedlo k tomuto propouštění?

  Zde jsou některé z hlavních problémů a důvodů, které vedly k nedávnému propouštění technologií:

  Nadhodnocování růstového potenciálu

  Mnoho technologických společností bylo nadšeno tím, že pandemie a práce z domova znamenaly, že všichni budou „více online“. V důsledku toho rozrostly své společnosti s velkým náskokem v naději, že se jim podaří vyvážit tuto investici prostřednictvím zisků. Nebylo tomu tak ale vždy, protože značná část těchto podniků buď přišla o peníze, musela provést škrty nebo úplně zkrachovala. Spisovatelka CNN Catherine Thornbecke prohlašuje: “Silicon Valley funguje na mnoha mýtech, ale jedním z nich je myšlenka zakladatele jako vizionáře, který dokáže vidět klíčové trendy příštích let, ne-li desetiletí.Přesně to se stalo Metě. Zuckerberg musel nedávno odříznout 13 % celé společnosti na začátku tohoto měsíce. Později se podělil o prohlášení týkající se propouštění v Meta, přičemž vzal odpovědnost za své nesprávné výpočty a uvedl, že domníval se, že růst během pandemie bude trvalejším trendem.

  Přetěžování v pandemii

  V rámci přeceňování růstu společnosti se mnoho společností snažilo během pandemie rozšířit svůj dosah najímáním stále více zaměstnanců. Později, podobně jako Meta, museli snížit své počty, aby kompenzovali své ztráty. Podobným viníkem byl Amazon. Kvůli přebírání zaměstnanců, posunu ekonomiky a „zklamaným výdělkům“ na začátku listopadu, Amazon ztratil 1 bilion dolarů na tržní hodnotě. Stala se první veřejnou společností se sídlem v USA, která tak učinila v historii.

  Zvýšení sazeb federálních fondů

  O sazbě Federal Funds rozhoduje Federální výbor pro otevřené trhy (FOMC) a určuje vše od zůstatků na kreditních kartách až po roční sazby na spořicích účtech. „Poskytuje odkaz pro instituce, jak si půjčují nebo půjčují rezervy“, jak popisuje Forbes. To znamená, že v podstatě tato sazba má rozhodující vliv na současnou ekonomickou strukturu země. Sazby v březnu 2022 byly 0,25 % až 0,50 %, zatímco dnes, v době psaní tohoto článku, jsou sazby téměř čtyřikrát vyšší než v březnu, s 3,75 % až 4,00 %. Tyto sazby se statisticky zvyšují, když je příliš vysoká inflace, a v důsledku toho od začátku roku 2022 stabilně roste. Toto zvýšení bylo klíčovou složkou růstu propouštění technologií pro společnosti se sídlem v USA.

  Strach z pravděpodobné recese

  Kromě již zmíněných existujících důvodů, jako je nejistota způsobená pandemií, přiměly některé společnosti k přípravným škrtům i obavy z blížící se ekonomické recese. The neustálý pokles globální ekonomiky vyvolal u mnoha lidí obavya přijetí preventivních opatření se z dlouhodobého hlediska zdálo jako nejbezpečnější a nejchytřejší rozhodnutí. Samozřejmě neexistuje žádný způsob, jak s jistotou vědět, zda recese nastane předem, ale je nejlepší být vždy aktuální a informováni o ekonomické situaci bez ohledu na to, zejména pokud provozujete vlastní firmu. Měli byste si vést rozsáhlé záznamy o svých platbách a financích, abyste nikdy nemuseli přijímat taková opatření nebo se potýkat s finanční úzkostí.

  Nejvíce postižené role během propouštění technologií

  Tři nejvíce postižená oddělení během nedávného propouštění technologií jsou:

  • Marketing a prodej
  • HR
  • Nábor
  • Není moc těžké si představit, proč byly tyto role nejvíce zasaženy. V technologické firmě jsou netechnologická pracovní místa obvykle považována za „postradatelnější“ v době krize, a proto jsou na prvním místě. Jedná se zejména o role prodeje a marketingu přímo souvisí s úspěchem na trhu. A když dojde k hospodářské krizi, tyto role se pro společnosti stanou méně užitečné. Podobně jsou náborové role také nadbytečné, když společnost již nehledá zaměstnance.

   Postižena jsou i další průmyslová odvětví

   Tento trend propouštění technologií není jednorázová věc, jde jen o to, že většinu škod na sebe vzali. Ekonomický posun však zasáhl celý svět podnikání.Dva z nejvíce postižených sektorů kromě technologií jsou: finance (bankovnictví)a zdravotní péče sektor. Existuje pro to několik různých důvodů, které se výrazně liší. Nejdůležitější však je, že se jedná o obě odvětví intenzivně fungují online, což znamená, že běžně používají online pracovní a hybridní obchodní modely. To znamenalo, že se při podnikání spoléhali na technologický průmysl a fluktuace v tomto sektoru negativně ovlivnila i jejich podnikání.

   Jak dlouho to bude pokračovat?

   Mnozí se snaží předpovědět, zda se k propouštění technologií zapojí i další velké technologické společnosti, včetně samotných pracovníků. Například CNBC uvádí, že zaměstnanci Google hlásí masivní nárůst úzkosti kvůli současnému stavu odvětví, i když zatím nedošlo k žádnému propouštění společnosti Google. Názory odborníků na to, zda půjde o dlouhodobou záležitost, či nikoli. Jediné, na čem se shodnou, je to nezdá se, že by se to v dohledné době zastavilo. Globální ekonomika se zhoršuje a růst federálních fondů pokračuje. To vše by mohlo vést k pokračování propouštění nebo jen k prostému zastavení růstu.

   Práce na volné noze je slibná

   Úzkost ohledně jistoty zaměstnání vedla mnoho lidí k přemýšlení, co mohou dělat dál. Nejlepší možností je prozkoumejte úžasný svět práce na volné noze a práce na dálku. Práce na volné noze poskytuje velkou autonomii a flexibilitu, lepší rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem a možnost pracovat s kýmkoli a kdekoli. Pokud jste také obětí těchto nedávných propouštění v oblasti technologií, možná se budete chtít podívat na práci na volné noze jako na životaschopnější možnost kariéry. Můžete se také podívat na vlastní online kurz LinkedIn na téma „Odrazit se po propuštění“, který můžete označit za způsob, jak objevit své další možnosti a rozhodnout se pro nejlepší přístup, jak pokračovat ve své kariéře. Zaregistrujte se nyní u Ruula a vezměte svou kariéru pod svou vlastní vládu. Díky robustním platebním, fakturačním a právním službám Ruul zjednodušíte všechny své úkoly a uložíte potřebné informace – vše na jednom místě.

READ ALSO:  Neurodiverzita v práci a jak se jí přizpůsobit

About admin

Check Also

Top 10 kanálů na YouTube digitálních nomádů, které musíte v roce 2022 sledovat

Top 10 kanálů na YouTube digitálních nomádů, které musíte v roce 2022 sledovat

Digitální nomádští vlogeři jsou zvláštním druhem lidí, kteří se živí cestováním po světě a vytvářením …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *