V prosinci 2021 zveřejnila Evropská komise návrh nového právního předpisu, o kterém se soudilo, že je na cestě společnosti koncertní ekonomiky, evropští zákonodárci a většina koncertních pracovníků. Návrh nové legislativy potvrzuje plány Evropské komise na právní ochranu pracovníků koncertní ekonomika. S možnou novou legislativou se bude očekávat, že společnosti s koncertní ekonomikou zaplatí jednorázově nezávislých dodavatelů minimální mzdu a poskytnout jim zbytek jejich zaměstnaneckých práv, jako je dovolená, jistota zaměstnání a nemocenská.
Co je to koncertní ekonomika?
Netřeba dodávat, že první věc, která nás napadne, když mluvíme o koncertní ekonomika je některá z velkých jmen v oboru, jako je Uber a Deliveroo. S nárůstem počtu aplikací pro chytré telefony je koncertní ekonomika termínem, který každý začal více používat. Co je však koncertní ekonomika nebo abych otázku přeformuloval přesněji co znamená koncertní ekonomika?Gig economy je nový způsob práce založený na osobách samostatně výdělečně činných dočasný ‘gig’ (což je většinou hodinová práce) Po dalším. V ekonomice koncertů na volné noze mají pracovníci tendenci být součástí nezávislé pracovní síly. Jak napovídá definice koncertní ekonomiky, sólová práce se obvykle provádí na krátkodobé smlouvy a dohody na volné noze. Jak ekonomika koncertů začíná zaujímat větší místo v celkovém hodnocení sdílená ekonomika, orgány jako Evropská komise a členové této nové a agilní pracovní síly vyjadřují své obavy ohledně pracovních podmínek a svých práv.
Lze freelancery, kontraktory, sólové talenty považovat za pracovníky koncertů?
Jsme si vědomi, že otázka je záludná, protože není dne, kdy bychom neslyšeli o novém termínu: platformová ekonomika, sdílená ekonomika, koncertní pracovníci… je přirozené, že se člověk může cítit zmateně. Takže tady jsme a snažíme se vám to objasnit: Přestože nezávislá ekonomika existovala před koncertní ekonomikou, je možné říci, že sólové talenty jako jsou nezávislí pracovníci spolu s dodavateli mohou být považováni za pracovníky na koncertech v závislosti na tom, s kým pracují nebo pro koho pracují. Než přejdeme k podobnostem a rozdílům mezi ekonomikou koncertů a ekonomikou na volné noze, možná si budete chtít přečíst další odstavec a zjistit, co odlišuje freelancera od dodavatele.
Nezávislí vs dodavatelé
Dodavatelé jsou zaměstnáni u společnosti nebo zaměstnavatele, často na přechodnou dobu v závislosti na době trvání úkolu, který mají splnit. Když dodavatelé pracují na základě smlouvy pro společnost, většinou se od nich očekává, že nebudou pracovat pro jinou společnost nebo zaměstnavatele, dokud neskončí předchozí dohoda.Na volné noze jsou považovány za flexibilnější. Jsou uznáváni jako osoby samostatně výdělečně činné a obvykle neexistuje smlouva mezi společností a osobou na volné noze, která by osoby na volné noze rezervovala do konce daného období. To znamená, že nezávislí pracovníci mohou mít více zaměstnání nebo projektů současně.
Ekonomika koncertu vs. Freelancing
Rozdíl mezi gig economy a freelance economy spočívá v rozlišení mezi gigovými platformami a běžnými zaměstnavateli i klienty. Zatímco gig worker je komplexní pojem, který lze použít k definování kohokoli, jehož práce je popsána flexibilitou a tím, že pracuje jako osoba samostatně výdělečně činná, obvykle prostřednictvím online platformanezávislý pracovník nemusí nutně získat svou práci prostřednictvím aplikace nebo platformy, jako je Uber nebo Deliveroo.
Počet pracovníků koncertní ekonomiky ztrojnásobil za posledních 5 let
Statistiky o ekonomice na volné noze nyní ukazují, že od roku 2016 počet pracovníků v gigové ekonomice vzrostl o tři nebo v některých odvětvích dokonce čtyřikrát větší. Nedávná studie provedená University of Hertfordshire a poradenskou firmou Británie si myslí odhaluje, že více než 4 000 000 lidí pouze ve Spojeném království je nyní zaměstnáno v gigové ekonomice. Pětiletý růst také vrhá světlo na trendy koncertní ekonomiky v roce 2022. Podle průzkumu více než 20 % dělníků dělalo koncertní práci minimálně jednou a počet lidí, kteří přijímají alespoň jednu koncertní práci týdně, raketově vzrostl z 5,8 % v roce 2016 až 14,7 % v roce 2021. Zejména největší sektorový růst v gigové ekonomice se odehrál v roce dodávka.Od začátku -19 pandemie využívající online platformy pro doručovací služby se stala běžným chováním i mezi těmi, kteří dříve nebyli zvyklí platformy využívat. Zhruba pak stouplo procento lidí, kteří přijali alespoň jednu doručovatelskou práci 2 % v roce 2016 téměř 9 % v roce 2021. V růstu nezávislé ekonomiky nebyl sektor doručování jediný, který zažil masivní rozšíření. Rostla také odvětví služeb pro domácnost, kancelářské práce a opravy domácností. S tímto neočekávaným růstem a nedostatkem ochranných předpisů zaručujících práva pracovníků koncertní ekonomiky začali zaměstnanci, odbory a vládní úředníci upozorňovat na dobré životní podmínky pracovníků platformy. Řešením těchto obav, nejnovější návrh EU je navržen tak, aby udělil zaměstnanecká práva pracovníkům koncertní ekonomiky.
Zajistěte pracovníky v ekonomice, aby získali práva zaměstnanců podle návrhů EU
Počátkem prosince zveřejněním návrhu legislativy, na který se dlouho čekalo, Evropská komise uvedla, že odpovědnost za prokazování zaměstnaneckého statusu již nebude náležet jednotlivcům, kteří pracují pro společnosti s koncertní ekonomikou, ale spíše společnostem samotným. pracovníci museli zahájit soudní řízení, aby si zajistili svá základní zaměstnanecká práva a prokázali, že jsou zaměstnanci. Tím, že společnosti těží z šedých oblastí pracovního řádu, aby se zbavily právní a ekonomické zátěže, předstírají, že zaměstnanci jsou ve skutečnosti na volné noze. Poslední návrh legislativy má tuto praxi také ukončit. Evropská komise chce dále zajistit, aby pracovníci získali práva na matematické algoritmy. Mít navrch proti algoritmům bude znamenat konec situací, kdy zaměstnanci nedostávají určité práce, nedostávají určité hodiny a někdy jsou propuštěni na základě rozhodnutí počítačů. Zaměstnanci budou mít jako náhradu za to právo na vysvětlení. rozhodnutí a vznést námitku. Mezitím budou společnosti muset zaručit kontaktování skutečné lidské bytosti v takových závažných případech.
Pojištění pro pracovníky na dálku
V odvětvích, jako je dodávka a opravy v domácnosti bezpečnost a zdraví je další otázka, která stojí v popředí navrhované právní úpravy. Ve všech členských státech EU přes pět milionů Zaměstnanci koncertů jsou nesprávně klasifikováni jako samostatně výdělečně činní, zatímco je s nimi třeba zacházet jako s běžnými zaměstnanci s podobnými ochranami havarijní pojištění. Nedávné přelomové soudní rozhodnutí v Německu může být prvním z jeho nástupců v řadě. Během pandemie soud v Německu rozhodl, že muž, který uklouzl a spadl, když šel z postele na stůl, na kterém pracoval doma, měl nárok na na pojištění, které pokrývalo pracovní úrazy. Cílem návrhu legislativy je poskytnout pevný právní základ pro tuto novou a vysoce neregulovanou oblast. Až dosud byly evropské soudy požádány, aby urovnaly téměř 100 sporů souvisejících se společnostmi v oblasti koncertní ekonomiky. I když některé země rády Řecko, Portugalsko, Itálie, Španělsko a Francie přistoupili k přísnějším domácím regulacím unijní politici se domnívají, že problém není zdaleka plně vyřešen a vyřešen.