Breaking News

Práce v ekonomice na koncertech vs práce na volné noze

Ekonomika koncertů neustále roste a odhaduje se, že do roku 2027 se asi polovina americké populace bude věnovat koncertování. Rozmanitost a rychlý obrat pracovních míst v ekonomice koncertů oslovuje mnohé. Zejména ti, kteří byli opotřebováni tradičními formami zaměstnání a nejsou spokojeni se svými výdělky. I když ano určité překrývání mezi zaměstnáními v ekonomice koncertů a prací na volné nozedva termíny by se nemělo spojovat a používá se jako synonyma. Projdeme si tyto dva koncepty a stav koncertní ekonomiky vs. práce na volné noze v posledních letech, abychom lépe porozuměli rozdílům.

Co je to koncertní ekonomika?

Termín “koncert“ byl přidán do literatury jazzových hudebníků 20. let, a dnes každé hudební živé vystoupení lze nazvat koncertem. Dnes to slovo může znamenat jakoukoli krátkodobou práci. Poté, co jsme se naučili definici koncertní ekonomiky, pojďme se ponořit do hloubky, abychom lépe porozuměli tomu, co koncertní ekonomika znamená. Koncertní ekonomika je systém volného trhu, kde jsou k dispozici podmíněná pracovní místa a společnosti najímají pracovníky s krátkodobými smlouvami. Gig economy pracovní místa jsou na vyžádání, krátkodobě a rychle projekty zpochybňující tradiční ekonomiku pracovníků na plný úvazek, kteří jen zřídka mění kariéru.

Co je to ekonomika na volné noze?

Pojem freelancing je starší, než by se mohlo zdát. Ve skutečnosti se nejstarší písemný záznam tohoto slova nachází v románu Sira Waltera Scotta z roku 1819 Ivanhoe, ve kterém feudální pán označuje svou placenou armádu jako „volné kopí“. Ze středověkého významu označující nezávislé vojáky, kteří by v naší době pracovali pro kteroukoli osobu nebo entitu, která zaplatila nejvíce, na volné noze přišel znamenat každá osoba pracující samostatně na smluvním základě.Svobodní pracovníci přebírají projekty různé délky a rozsahu. Někdy v průběhu let slouží jako dlouhodobí členové týmu v organizacích. Dnes se ekonomika na volné noze skládá z nezávislé smluvní práce založené na technologiích. V roce 2021 dosáhla ohromného objemu 1,2 bilionu dolarů, přičemž „podniky jedné osoby“ po celém světě slouží různým průmyslovým odvětvím.

Proč jsou pracovní místa v koncertní ekonomice na vzestupu?

Prvním důvodem, proč se pracovní místa v koncertní ekonomice v posledních letech stala populární, je to, že poptávka rostla servisní platformy (aplikace pro spolujízdu, pronájem domů, rozvoz jídla, mikroúkoly atd.) se stále více rozšiřovalo.Z pohledu pracujících především pro studenty, důchodce nebo ty, kteří prostě snaží se doplnit svůj příjem příležitostným výdělkem příležitosti, práce v koncertní ekonomice mají svou přitažlivost. Umožňuje to flexibilitu a autonomie na tom, kdy, kde a jak člověk pracuje, což patří mezi naléhavé požadavky moderní pracovní síly. Pracovní místa v ekonomice koncertů jistě přicházejí s novými a jedinečnými výzvami. Například stávající legislativní rámec se nevztahuje na pracovníky v podmíněných ujednáních. Nový legislativy a pobídek jsou vyvíjeny na ochranu práv koncertních pracovníků, jako je návrh směrnice Evropské komise z konce roku 2021.

READ ALSO:  Velká rezignace vysvětlila: Kdo opustil svou práci a proč

Sledování růstu ekonomiky na volné noze

Růst ekonomiky na volné noze je nevyhnutelně nabírá na síle. Talenty a organizace si stále více uvědomují přednosti alternativního uspořádání práce. Pracovní mobilita navíc roste s pomocí digitálních platforem usnadňujících práci na volné noze přes hranice. Zde jsou některá vzrušující fakta a ekonomické statistiky na volné noze:

 • Šestá výroční studie „Na volné noze v Americe“ zjistila, že více lidí než kdy jindy považuje práci na volné noze za dlouhodobou profesní dráhu. V roce 2019 dosáhl celkový příjem nezávislých pracovníků v USA téměř 1 bilion dolarů – téměř 5 % HDP USA – a překonal tak významná odvětví, jako je stavebnictví.
 • Nezávislí pracovníci poskytující kvalifikované služby vydělávají střední sazbu 28 USD za hodinu, více než 70 % pracovníků v USA
 • Do roku 2028 bude v USA 90,1 milionu nezávislých pracovníků, což odpovídá více než polovině celkové pracovní síly v USA.
 • Podle McKinsey bude do roku 2030 prostřednictvím platforem pracovat 500 milionů nezávislých pracovníků.
 • Práce v ekonomice na koncertech vs práce na volné noze

  V roce 2022 tvořili 36 % americké pracovní síly z koncertních, smluvních, nezávislých a dočasných pracovníků, což je nárůst z 27 % v roce 2016. Alternativní pracovní ujednání na trhu práce stále přibývají, a proto je životně důležité porozumět nuancím, trendům a motivy. V mnoha zemích jsou pracovní místa v oblasti koncertní ekonomiky a práce na volné noze spadá do stejné právní kategorie. Například IRS rozlišuje mezi zaměstnanci, kteří přijímají formuláře W-2 za jejich daň z příjmu. Na druhou stranu pracovníci, kteří pro společnost poskytují služby, aniž by byli přímými zaměstnanci, ano status nezávislého dodavatele a přijímat 1099 formulářů.Nezávislý dodavatel je osoba samostatně výdělečně činná, která ve stanoveném čase vyrábí konkrétní druh pracovního produktu. Zaměstnavatel kontroluje pouze výsledek práce, nikoli to, co má dělat nebo jak to dělat. Podle této kategorizace jsou všechny práce na volné noze pracovní místa v ekonomice koncertů? Nepřesně. Ve skutečnosti mnoho freelancerů pohrdá tím, že se jim říká koncertní pracovníci. Pouze 10 % nezávislých pracovníků se považuje za součást koncertní ekonomiky. Pracovní místa v koncertní ekonomice jsou charakteristická servisní práce vyžadující manuální práci a málo nebo žádné školení a odborné zkušenosti. Většinou se skládají z mikroúkolů předem určeno „zaměstnavatelem“nabízené platformami pro práci na koncertech, jako jsou Uber, Lyft, TaskRabbit. Práce na volné noze většinou vyžaduje specializace v průmyslu a nika. Důvodem, proč společnosti najímají pracovníky na volné noze, je doplnění vlastního týmu, zejména v technických otázkách vyžadujících odbornost a agilitu. jednoosobové podniky s dlouhodobými cíli a stabilní pracovní vztahy. Ne všichni freelanceri se spoléhají na koncerty a krátkodobá ujednání, naopak, sólo pracovníci preferují práci na volné noze, aby si podle svých podmínek vybudovali autonomní kariéru.

  Zůstaňte v obraze o pracovních trendech a diskuzích

  Pokud se chcete ponořit hlouběji do diskusí souvisejících s ekonomikou koncertů a prací na volné noze, sledujte blog Ruul. Spojte se s námi na LinkedInu a Instagramu, držte krok s nejnovějšími trendy, diskuzemi a osvědčenými postupy, jak ovládat moderní práci a život.

READ ALSO:  11 zemí nabízejících digitální nomádská víza v roce 2023 – Podívejte se, jak zažádat!

About admin

Check Also

Jak přilákat talenty v YOLO ekonomice

Jak přilákat talenty v YOLO ekonomice

Předpokládejme, že jste vedoucí týmu ve společnosti, kde je potřeba najít kreativní pracovníky na volné …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *