Jorin Eichorn vypráví Ruulers o mnoha výhodách nezávislého profesionála. „Jsem rád, že jsem nemusel týdny zůstávat ve svém bytě v německém městě, ale mohl jsem první vlnu -19 strávit například na BaliIndonésii. Pro mě je to dostatečný důvod k přesvědčení, že nezávislost na místě má svou hodnotu.“
1- Představte se a řekněte nám něco o své práci.
Jmenuji se Jorin, jsem z Německa a v současné době pracuji na rozvoji podnikání pro Občanský kruh. To je německy mluvící online podnikatelská komunita, kde jsem zodpovědný za vytváření nových partnerství, navazování obchodních spojení a vymýšlení nových nápadů pro rozvoj podnikání. Stejně jako celý náš tým pracuji na plný úvazek na dálku, umožňující mi vybrat si pracovat odkudkoli chci. Potřebuji svůj počítač a stabilní připojení k internetu, to je ono. V životě jsem už hodně cestoval a momentálně pobývám v Portugalsku, kde je počasí ve srovnání se zbytkem evropské pevniny relativně dobré. Časem jsem se naučil 6 jazyků, často při delším pobytu na místě.
2- Proč se definujete jako „nezávislý na umístění z přesvědčení“. Proč jste se rozhodl stát se zastáncem ekosystému na volné noze?
Nezávislost na místě má v mých očích mnoho výhod, osobních i profesních. Už jen to, že nemusím každý den dojíždět, mohu si vybrat místo, kde chci bydlet a v mém případě i to, kdy chci dělat svou práci, jsou dostatečnými důvody, proč o tuto možnost usiluji. Nemlčme o tom, že pracovní umístění nezávisle má také některé nevýhody jako všechno v životě. S jistotou lze říci, že to není pro každého, protože potřebujete vysokou sebekázeň, řádné sebeřízení a někdy také musíte pracovat v opačných podmínkách. Už jsem psal e-maily na mobilním telefonu a připojoval jsem klávesnici Bluetooth; Když jsem v místním autobuse přejížděl pohoří Atlas v Maroku, telefon byl vmáčknutý mezi dvě sedadla přede mnou. Myslím si, že nezávislost na místě, jak ji popisuji, vám dává větší vnější svobodu. Pokud mohu expandovat a prozkoumávat vnější svět, zažívat různé kultury, země a lidi, mohu také expandovat a prozkoumávat svůj vnitřek. Také poslední pandemie Corona mi dala tak trochu za pravdu. Už jsem byl zvyklý pracovat na dálku, když ostatní museli narychlo přejít na domácí kancelář, aniž bych věděl, jak to může fungovat. Obě společnosti, stejně jako jejich zaměstnanci, nebyli na takovou práci připraveni. Jsem rád, že jsem nemusel týdny zůstávat ve svém bytě v německém městě, ale mohl jsem první vlnu -19 strávit například na BaliIndonésii. Pro mě je to dostatečný důvod k přesvědčení, že nezávislost na místě má své hodnota.
3- Jaké jsou vaše předpovědi pro budoucnost práce?
No, obecně nejsem moc dobrý v předpovídání budoucnosti. Věřím, že umělá inteligence bude brzy hrát významnou roli. Jednodušší a opakující se práce, jako je řidič metra nebo práce na montážní lince, budou prováděny výhradně stroji. Až donedávna bylo mnoho prací, které bylo třeba vykonávat v kancelářích, možné dělat z domova. Domnívám se, že to byly spíše firmy a jejich staromódní způsoby fungování a šéfové, kteří nedůvěřují svým zaměstnancům, kteří tvrdí, že práce na dálku by nebyla možná. Můj mladší bratr je toho skvělým příkladem. Před rokem byla práce z domova považována za to, že si vedení i samotný tým vezme den volna doma. Dokážete si představit, že se to za posledních pár měsíců ohromně změnilo. Na druhou stranu však vždy budou existovat práce, které podle mého názoru nebudou nikdy možné na dálku, i když to tvrdí někteří učedníci z nezávislých míst. Vše, co souvisí přímo s lidskými bytostmi, bude vždy vyžadovat další lidské bytosti – na místě. Vidím mnohem více nadnárodních a globálních spoluprací, mnoho velmi malých společností o 2-3 lidech provozujících vlastní podnikání.
4- Jak mohou distribuované vzdálené týmy efektivně a konstruktivně spolupracovat?
Z mých osobních zkušeností je několik věcí, které je třeba velmi dobře vyřešit. Jistě, k tomu, abyste mohli vůbec fungovat, potřebujete patřičnou infrastrukturu a technické vybavení. Ale pak je tu mnohem důležitější část: budování týmu a komunikace mezi členy týmu. Pracoval jsem v distribuovaných týmech, kde jsem se vůbec necítil být součástí skutečného týmu. A to nebyla chyba samotných členů týmu, ale generálních ředitelů společnosti. Je jejich úkolem nejen najít správné lidi, ale udržet vizi a dát celé této věci „proč“, jak to říkám. Moderní vůdce 21. století potřebuje mít mnoho sociálních dovedností a rozumět svým zaměstnancům. A to není snadný úkol. Jedním z opatření je tedy mít pravidelné týmové schůzky osobně. Řekl bych, že lidé v distribuovaném týmu se potřebují vidět osobně alespoň jednou za půl roku. Potřebují komunikovat nejen na obrazovce, ale i v reálném životě. To v konečném důsledku vytváří vazby, vytváří vztah, pozitivně ovlivňuje výkon jednotlivců a umožňuje, aby ti správní lidé zůstali déle a byli loajálnější ke společnosti.
5- Žili jste v Německu, Španělsku, Hondurasu, Francii, Austrálii, Turecku, Tanzanii, Portugalsku a Indonésii. Které místo bylo nejlepší? Co byste doporučil freelancerům, když hledají nová místa k životu?
Ano to je správně. Už se z toho stal malý seznam. Abych byl na stejné vlně: žít v zemi znamená, že jsem se účastnil každodenního života, naučil se alespoň trochu jazyk a dodnes tam mám nějaké přátele. Otázka, které místo bylo nejlepší, mi připadá jako těžký. Byl jsem na těch místech v různých fázích života a pokaždé jsem měl jiný účel. Musím se přiznat, že jsem zatím nenašel své místo, kde bych chtěl na delší dobu založit. To je vlastně můj další cíl. Uvědomil jsem si však, že jsem stále nejvíce spojený s Evropou a chtěl bych většinu roku strávit na poněkud teplejším místě (čti středomořské oblasti). Na zimu mám tendenci jet do nějaké latinskoamerické země, jako je Kolumbie.
6- Jednou větou, jak definujete Ruul?
Ruul má službu, která řeší problémy jednotlivých nezávislých pracovníků, kteří potřebují jednat jako společnost, ale nechtějí podstupovat všechny právní problémy.