Náboženská rozmanitost na pracovišti je důležitá v mnoha ohledech: může organizaci přinést mnoho různých pohledů, zkušeností a kulturních znalostí. Může však také potenciálně vytvářet napětí nebo nedorozumění, pokud se k nim nepřistupuje dostatečně opatrně. V tomto článku vám poskytneme více informací o náboženské diverzitě a prozkoumáme, jak propagovat náboženskou diverzitu na pracovišti a vytvořit tak inkluzivní a respektující pracovní prostředí pro zaměstnance všech vyznání.
Význam náboženské rozmanitosti na pracovišti
Více než 85 % lidí na celém světě se ztotožňuje s náboženskou vírou, přičemž pouze 7 % tvrdí, že jsou zcela bez vyznání. Jedná se o neuvěřitelně drtivou většinu populace a ukazuje nám, že skutečná rozmanitost na pracovišti by měla odpovídat i náboženství. Zde je několik důvodů, proč může být nábožensky různorodá pracovní síla prospěšná jak pro pracovníky, tak pro samotný podnik:
- Různorodá pracovní síla je nezbytná pro zachování kulturní rozmanitosti, což pomůže přinést nové nápady a různé perspektivy. Váš tým bude schopen přistupovat k problémům kreativněji a vymýšlet je všestranná řešení. I to jim pomůže lépe komunikovat se zákazníky a klienty.
- Posílení náboženského začlenění a empatie vytvoří firemní prostředí, kde respekt je prioritou, pokud jde o interakce na pracovišti. To bude mít pozitivní dopad harmonii vašeho pracovního prostředípomáhají zlepšit týmovou komunikaci a vytvářejí inkluzivní a bezpečný prostor pro každého.
- S tím souvisí i schopnost vytvořit bezpečný prostor zlepšit udržení zaměstnanců také. Je to proto, že lidé s větší pravděpodobností zůstanou v podnicích, které jsou schopny zacházet se zaměstnanci se spravedlivým respektem.
- Společnosti, které jsou známé svou kulturní a náboženskou citlivostí, budou mít lepší pověst mezi citlivějšími k tématu. Pozitivnější světlo může zlepšit morálku zaměstnanců a zároveň rozšířit vaši klientelu.
-
Náboženská práva v práci
Svoboda lidí praktikovat svou víru na pracovišti bezpečně je chráněna podle přísných zákonů. Hlava VII zákona o občanských právech USA zakazuje náboženskou diskriminaci a obtěžování a stanoví povinnost poskytnout potřebné ubytování, pokud počet zaměstnanců přesáhne 15 lidí. EU má také politiky, jejichž cílem je podporovat náboženskou rozmanitost a odrazovat od diskriminačních praktik. Pokud se domníváte, že na pracovišti čelíte náboženské diskriminaci, máte právo podniknout právní kroky. Neváhejte vyvolat neinkluzivní chovánía poraďte se s právníky, abyste zjistili, jak můžete být odškodněni.
Výzvy náboženské rozmanitosti v práci
Uspokojení náboženských potřeb každého může vyžadovat zvláštní úsilí. Zejména to udělat způsobem, který je spravedlivý a konzistentní a zároveň vyvažování potřeb podniku. Nicméně; bez ohledu na to, jak je to obtížné, je to krok, který je třeba udělat. Jednou z největších výzev je nedostatek náboženských znalostí ze strany manažerů. Nedostatek porozumění a uvědomění může způsobit nedorozumění, eskalovat konflikty, vést k problémům s nedodržováním předpisů a ztížit uplatňování politiky náboženské rozmanitosti.
Příklady náboženské diskriminace
Nebýt vzdělaný a informovaný o náboženské rozmanitosti může vytvářet mezilidské napětí, někdy dokonce vést až k náboženské diskriminaci a obtěžování. Zde je několik příkladů náboženské diskriminace na pracovišti:
-
- Spojování určitých rasových etnik s extrémní zbožností a zacházení s nimi jako s „druhými“ (Xenofobie)
- Negativní zaujatost vůči lidem s náboženským oblečením během náborového procesu
- Mikroagrese na pracovišti vůči náboženským menšinám ohledně jejich oblečení, oděvů, náboženských praktik atd.
- Slovní obtěžování, urážlivé poznámky a nenávistné projevy vůči náboženským komunitám jako celku (např antisemitismus nebo islamofobie)
- Očividně se zaměřuje pouze na určité skupiny v pracovních pozicích
- Stereotypizace lidí na základě jejich náboženství (spojování judaismu s lakomostí, islámu s násilím atd.)
- Prosazování kodexů oblékání, které nejsou vhodné pro určitá přesvědčení
- Vytrvalé pokusy o proselytizujícícož znamená, že se snažíte ostatním vštípit svá vlastní přesvědčení a přeměnit je
- Nemít politiky, které posilují náboženské začlenění nebo chrání práva náboženských lidí na pracovišti
-
7 způsobů, jak mohou společnosti podporovat náboženskou rozmanitost a začlenění
Inkluzivní a nestranné náborové postupy
Nevědomá zaujatost je bohužel stále velmi častým jevem při vstupních pohovorech, kde jsou uchazeči posuzováni podle toho, jak se prezentují. Lidé určitých ras nebo ti, kteří nosí náboženské symboly a oděvy, mohou dostat nespravedlivě stereotypní kvůli svému vzhledu. Studie například ukazují, že muslimové, zejména ženy, jsou výrazně méně pravděpodobné, že se nechají najmout na základní pracovní pozice. Místo toho by se mělo udělat posílení nezaujatých náborových postupů v celé společnosti. Nabídky práce by měly být přístupné všem a uchazeči by měli být hodnoceni na základě jejich dovedností, nikoli identity. Pomohlo by také mluvit o vašich nediskriminačních náborových praktikách na samotných postech, aby se mohli bez výhrad přihlásit lidé všech náboženských identit.
Povinná školení diverzity
Po dokončení procesu náboru jsou také pověřeni manažeři poskytování bezpečného pracoviště pro jejich pracovníky všech oborů. To samozřejmě není možné bez vynucování povinných školení o náboženské rozmanitosti. Všichni na pracovišti – HR, manažeři i zaměstnanci – by měli být vzděláni v respektování náboženských rozdílů. Být vzdělaný v tomto předmětu a naučit se, jak jejich činy mohou ublížit ostatním, je nezbytné odstranit problémy z nevědomosti. Jde o důležitý krok směrem k minimalizaci náboženské diskriminace na pracovišti ak podpoře porozumění a začlenění. Existuje mnoho zdrojů o školení o náboženské rozmanitosti na pracovišti, online i offline. DiversityResources má skvělý školicí program, který si můžete pro začátečníky procházet. Můžete se také poradit s neziskovými organizacemi, které se zaměřují na náboženskou rozmanitost na pracovišti, čemuž se budeme více věnovat v následujících částech, takže pokračujte ve čtení!
Podpora ze strany manažerů a nadřízených
Podle výzkumu IBR vede podpora nadřízených a manažerů k výraznému zlepšení pohody zaměstnanců a spokojenosti s prací. To je důvod, proč by lidé s manažerskými rolemi měli aktivně pracovat být více informovaný v těchto otázkách a podporovat kulturní a náboženskou citlivost. V této situaci záleží na každém jednotlivém případě. Když muslimský zaměstnanec uvidí, že jeho manažer zaujímá pevný postoj například proti protimuslimským náladám a islamofobii na pracovišti, bude se cítit mnohem bezpečněji.
S PTO pro všechny náboženské svátky
Většina společností na Západě má PTO (placené volno) na křesťanské svátky, jako jsou Vánoce a Velikonoce. Vaši nenáboženští zaměstnanci to pravděpodobně považují za „volný den“, ale lidé nekřesťanského vyznání se mohou cítit diskriminováni. Místo toho je zavedení PTO pro všechny náboženské svátky a oslavy skvělým způsobem, jak podpořit náboženskou rozmanitost na pracovišti. Ukazuje to, že umíte poskytovat stejné výhody všema že jste ochotni flexibilně zařídit náboženské ubytování.
Vytvořte čas a prostor pro náboženské praktiky
Lidé mohou potřebovat různá nastavení, aby mohli praktikovat svou víru v práci, a je odpovědností manažerů, aby jim v práci zajistili ubytování. To je důvod, proč dát jim prostor a čas učinit tak prostřednictvím flexibilní plánování je zásadní. Například židovští lidé možná budou muset v pátek odpoledne na šabat odcházet dříve a muslimové mohou ocenit prázdný, tichý prostor pro své modlitby během dne. Dvě klíčové věci, které můžete v této situaci udělat, jsou:
-
- Povolení přestávek během dne na modlitby a jiné náboženské praktiky
- Poskytování „tichých místností“ nebo prázdných prostor, které jsou věnovány vykonávání náboženských aktivit, relaxaci atd. v kanceláři
- Ujistěte se, že si uděláte průzkum ubytování. Vaši zaměstnanci mohou mít jiné potřeby, než předpovídáte, takže to nejlepší, co můžete udělat, je zeptejte se jich, co osobně potřebují.
Revize dress code
Dalším důležitým krokem může být revize firemních pravidel oblékání. Některé podniky mohou mít omezení, která některým lidem znesnadňují nošení náboženského oděvu na pracovišti (nepovolují vousy, pokrývky hlavy atd.). To je diskriminační a také to nepovolují zákony na pracovišti: Kodexy oblékání mají podporovat úroveň profesionality, nikoli omezovat svobodu lidí praktikovat své náboženské přesvědčení.
Politika nulové tolerance vůči diskriminaci
Posledním a možná nejdůležitějším krokem je zavést politiku nulové tolerance vůči diskriminaci za účelem podpory rovnosti na pracovišti. Lidé, kteří čelí náboženské diskriminaci nebo obtěžování, potřebují vědět, že jejich práva chrání jejich společnost. Vědomí, že existuje přísná politika, by je povzbudilo, že vaše firma je schopna jim poskytnout bezpečný prostor bez ohledu na tyto izolované incidenty.
Neziskové organizace usilující o rozmanitější pracoviště
Na celém světě existuje mnoho neziskových organizací, které pracují na podpoře inkluze a ochrana náboženských práv v práci. Zde jsou nějaké příklady:
-
- IARF: Mezinárodní asociace pro náboženskou svobodu je první mezinárodní mezináboženskou skupinou na světě. Jejich cílem je podpořit diverzifikaci pracovišť prostřednictvím dialog, sociální projekty a další.
- The Kaleidoscope Group: Globální poradenská firma, která poskytuje nesčetné množství rozmanitost řešeníjako jsou možnosti vzdělávání a měření na pracovišti.
- Tanenbaum: Nezisková organizace, jejímž cílem je podporovat mezináboženské porozumění prostřednictvím několika vzdělávacích zdrojů, zdravotní péče a dalších ‘budování míru‘ činnosti.
- Interfaith America: Nezisková organizace se sídlem v USA, která poskytuje vzdělávací nástroje, kurzy, poradenství a několik grantů na podporu rozmanitosti na pracovišti. „The Interfaith Leadership Institute“ je program, který školí vysokoškolské studenty a mladé profesionály, aby vedli mezináboženské úsilí na svých kampusech a na svých pracovištích, podporovat otevřenější diskuse o tématu v budoucnu.
- RFBF: Religious Freedom & Business Foundation je dalším příkladem. Jejich „Global Respectful Workplaces Program“ je projekt, který poskytuje zdroje a školení konkrétně pro zaměstnavateleabychom jim pomohli vytvořit inkluzivnější a ohleduplnější pracovní prostředí pro zaměstnance všech náboženských skupin.
- Každá z těchto organizací má k dispozici také mnoho dalších programů a zdrojů a je dobré se podívat na jejich webové stránky, kde najdete další informace. Může také existovat mnoho dalších místních nadací a neziskových organizací, které vám mohou pomoci s vaším úsilím o náboženskou rozmanitost.
Nevyhýbejte se tomu
Předstírání nevědomosti přináší více škody než užitku. Chovat se jako náboženská diskriminace v práci není vážný problém, který vám z dlouhodobého hlediska ublíží víc. Místo toho aktivně pracovat na tom náboženská rozmanitost a inkluzivita na pracovišti pomohou vytvořit mnohem lepší pracovní prostředí pro všechny zúčastněné. Doufáme, že pro vás budou znalosti, které jsme vám poskytli v tomto článku, užitečné! Sledujte blog Ruul, kde najdete více informativních příspěvků o moderních pracovních novinkách, trendech a tipech.
-
-
-