Breaking News

Obchodní doporučení a jak o ně požádat

Ocitli jste se někdy v situaci, kdy jste byli například při práci na projektu nasměrováni na někoho, abyste „udělali X úkol“? Pokud ano, pak už to znáte význam doporučení.V práci na volné noze doporučení znamená, že ostatní lidé, ať už jsou to klienti, spojení ve vaší profesní síti nebo jiní nezávislí pracovníci, nasměrovat lidi k vám pro konzultace, znalosti nebo práci na projektu.

Proč jsou doporučení tak důležitá?

Doporučení, zejména doporučení klientů, zlepšují naše obchodní spojení, přinášejí více práce, rozšiřují naši síť a přispívají k naší profesionální pověsti. Koneckonců, koho žádáme o vedení v době, kdy potřebujeme vyřešit nějaký problém nebo dokončit práci? Většina z nás se obvykle radí s lidmi, které známe, a je snadné pochopit, proč: protože máme tendenci věřit lidem, které známe více než komerčním reklamám. Zde přichází na řadu doporučení. Doporučení jsou důležitá především proto, že;

 • Umožněte nezávislým pracovníkům udržovat delší a udržitelnější obchodní vztahy s klienty
 • Funkce jako kreativní alternativa k tradičnímu marketingu a reklamní techniky
 • Minimalizujte pochybnosti a vytvořte důvěryhodný obraz (zejména pro začínající podniky!)
 • Působit jako ústní potvrzení
 • Proč byste měli žádat o doporučení jako freelancer?

  Jako nezávislému pracovníkovi se nám motivace, která stojí za žádostí o doporučení od současných a předchozích klientů, nemusí zdát tak jasná, protože již nyní nemusíme mít problém najít naše projekty a budoucí klienty z online platforem. Ale pozor na to doporučení mohou rozšířit naši skupinu klientů více organicky. Důležitější je, že doporučení mohou vést k lepším klientům, protože ti, kteří vás doporučují někomu jinému, vědí, v čem jste dobří, a co klient potřebuje a očekává od freelancera. Ze všech těchto důvodů bude mít nový klient, který s vámi začne spolupracovat prostřednictvím kanálu doporučení, pocit důvěry ohledně vašeho podnikání. Proto, více doporučení znamená modernizaci vašich operací na volné noze v kvalitě i kvantitě.

  Jak povzbudit doporučení

  Ať už mluvíme o tom, jak získat doporučení přijetím přímého přístupu nebo jak požádat o doporučení na online platformách, jako je LinkedIn, některá zlatá pravidla pro získání doporučení jsou stejná bez ohledu na metodu.

  Nebuďte příliš zaujatí žádostmi o doporučení!

  I když je někdy užitečné požádat o doporučení přímo, nemusí to být vždy optimální věc. Zejména pro vaše první klienty nemusí být dobrý nápad požádat o doporučení na konci vašeho prvního společného projektu. Je lepší, aby vaši klienti pochopili, a pak si neustále pamatovali, že jste životaschopnou možností v případě, že jejich kolegové nebo partneři mají podobné úkoly nebo projekty, které musí splnit. Horizontální způsob komunikace s klienty založený na partnerství a vzájemný prospěch je užitečnější, na rozdíl od vertikální komunikace, která sděluje „Potřebuji-více-klientů!“ druh zprávy.

  Při získávání doporučení se zaměřte na poskytování doporučení

  Chceme, aby doporučení byla výsledkem vaší celkové profesionality ve vašem řemesle. V následujících situacích vytvořit profesionální osobnost, můžete začít dávat doporučení, než o ně začnete žádat. Tímto způsobem si vaši klienti uvědomí, nenápadně nebo zjevně, že se s vámi mohou zapojit do takové interakce, kde je vzorec určen vzájemné reference a společné cíle. Pamatujte, že lidé se cítí mnohem pohodlněji, když doporučují někoho, s kým mají pocit, že jsou na jedné lodi.

  Ukažte své uznání

  Skvělým způsobem, jak zajistit, aby se na vás lidé i nadále odvolávali, je uvážlivě jim poděkovat a projevit své uznání. V závislosti na vašich možnostech toho můžete dosáhnout zaslání dárkového poukazu nebo malého dárku svým klientům, kteří se na vás obrátili. Můžete také ukázat, že si svého partnerství vážíte, tím, že si budete pamatovat a komunikovat ve zvláštní dny, jako je Nový rok.

  Uvědomte si důležitost nových klientů

  Vaše kontakty budou pravděpodobněji překvapeny, ohromeny a zvláště potěšeny výsledkem zadané práce, když ještě nejste jejich pravidelným solopreneurem. Udělat velmi dobrý a trvalý první dojem může vést vaše klienty k tomu, že vám dobrovolně doporučí. Není pochyb o tom, že zvýšíte svou šanci na doporučení (někdy i bez ptaní), pokud se vám podaří poskytnout kvalitní služby novému klientovi.

  Jak a kdy požádat o doporučení v e-mailu

  Můžete začít s jednodušším přístupem zasláním e-mailů klientům a dalším nezávislým pracovníkům. Všechno je to o načasování pokud jde o žádost o doporučení v e-mailu. Klienta nebo kolegu můžete požádat o doporučení hned po dokončení projektu pro ně, nemusí to však být ideální cesta. Častěji než ne, je lepší chvíli počkat a dokončit více než jeden projekt pro klienta, aby pochopil, že vaše služby stojí za zmínku. Klienti i kolegové budou pravděpodobněji sdílet vaše služby se svými síťovými připojeními, jakmile pochopí, že jste důvěryhodný profesionál.

  Jak žádat o doporučení

  Ačkoli neexistuje jediný způsob, jak žádat o doporučení, více či méně můžete přijmout šablonu a v případě potřeby jej použít. Poté, co otestujete a pochopíte jeho funkci, můžete změňte šablonu a změňte ji podle svých potřeb a jak dobře znáte osobu, se kterou jste v kontaktu. Zaslání e-mailu samozřejmě není jediný způsob, jak požádat o doporučení. V případě, že chcete něco kreativnějšího, můžete vždy vyzkoušet jeden nebo více z níže uvedených způsobů:

   • Klientské věrnostní programy
   • Spojte se s poskytovateli služeb
   • Sdílejte své posudky na více platformách
   • Požádejte místo toho o posudek

    Ohlasy jsou dalším způsobem, jak šířit slovo, že tam venku děláte dobrou práci. Místo formálních doporučení můžete zkusit povzbudit své klienty, aby napsali posudek shrnující, co děláte profesionálně a jak to děláte. Klientský posudek má potenciál být propracovaný a důkladný, aby potenciální klienti mohli mít jasnou představu o tom, co od vás mohou očekávat.

    Nabídněte pobídku nebo slevu

    Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak pěstovat a udržovat dlouhodobý profesionální vztah s klienty a povzbuzovat je, aby vám doporučovali, je nabídnout pobídku nebo slevu. Můžete to udělat tak, že je předem upozorníte, že mají nárok na určité procento slevy, pokud se rozhodnou dát doporučení vaší firmě.

    Dávat a brát

    Místo přemýšlení o tom, jak žádat o doporučení, zkuste přemýšlet o tom, jak na to aby vaši klienti pochopili, že doporučení jsou zásadní pro prosperitu vašeho podnikání. Toho lze dosáhnout tím, že si na své úvodní schůzce při představení vašeho podnikání nebo na konci projektu ujasníte, že počítáte s doporučeními, abyste mohli pokračovat v tom, co děláte.

    Jak používat doporučení

    Samo o sobě nestačí získat doporučení. Jakmile se vám podaří získat doporučení, měli byste být schopni jej efektivně využít. Chcete-li použít vaše doporučení, můžete:

     • Buďte v kontaktu se svou klientskou sítí a informujte je o tom, co právě děláte
     • Zveřejněte reference, které byly pro vás napsány, prostřednictvím sociálních médií a webových stránek vaší firmy
     • Udržujte své operace a vztahy s klienty pomocí doporučení

      Doporučení jsou naprosto zásadní pro sólové talenty vykonávající jakoukoli práci. Umožňují nám získat lepší shody s klienty které jsou s námi na stejné stránce. A co je důležitější, doporučení zajistit plynulý tok projektů a udržovat naše obchodní operace. Pomocí pokynů, tipů a triků, které jsme uvedli výše, můžete zkusit získat doporučení a sami uvidíte výsledky! Pokud si chcete přečíst více o tipech, jak vybudovat a živit své sólové podnikání, podívejte se na další články na blogu Ruul a zaregistrujte se na Ruul, abyste dostávali týdenní zpravodaje do vaší schránky!

READ ALSO:  Jak rozvíjet podnikatelské myšlení

About admin

Check Also

Jak najít ziskovou práci na volné noze

Jak najít ziskovou práci na volné noze

Každý má rád trochu peněz navíc, že? Ať už pracujete na plný úvazek nebo máte …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *