Jednou z výzev práce na volné noze je soustředit se na své úkoly, aniž by na vás někdo dohlížel. Jako nezávislý pracovník je za vytváření a udržování pracovního prostoru vaší zodpovědností a odstranění všech rušivých vlivů může být složité, zvláště pokud pracujete z domova. Pro někoho je těžké nakreslit hranici mezi volným časem a prací, zatímco někteří na to nemají prostředky. aby se oddělili od rušivých vlivů plného domu. Abychom pokryli všechny vaše obavy ohledně toho, jak zůstat soustředěný, koncentrovaný a produktivní, odpověděli jsme na 4 potenciální otázky, které pravděpodobně položí nezávislí pracovníci.
Jak si naplánuji svou pracovní dobu?
Bez plánu stanoveného manažerem nebo vedoucím týmu může být pro některé nezávislé pracovníky těžké udržet pozornost po celou dobu pracovního dne. Klíčem je zde naplánujte si svůj typický denní režim. Může být flexibilní a nemusíte ho striktně dodržovat každý den, ale opravdu pomáhá definovat rámec. Zde je několik tipů, jak si naplánovat svůj den:
Rozdělte svůj den do slotů
Kontrolou kalendáře a termínů přidělte svou pracovní zátěž svému dennímu plánu. Při tom si nejprve určete nejproduktivnější hodiny. Pokud například nejste ranní člověk, buďte realističtí a nenastavujte si budík na 7:30, abyste začali svůj den.
Dělejte si přestávky
Dejte si čas na přestávky na kávu a pořádný oběd. Při práci se snažte nejíst a nepít. Odstupte od svého stolu a zakousněte se jinam. Když si budete dělat přestávky, zkuste se také protáhnout nebo se projít po domě, abyste získali nějakou fyzickou aktivitu.
Jak bych měl nastavit svůj pracovní prostor pro lepší produktivitu a soustředění?
Je nanejvýš důležité mít izolovanou pracovní zónu. Ano, notebook si můžete vzít všude a k tomu jsou určeny. Abyste se však mohli soustředit na práci, je klíčové určit si vyhrazený prostor, kde budete trávit pracovní dobu. Nezáleží na tom, zda je váš pracovní stůl v rohu obývacího pokoje, další ložnice nebo podkroví. Můžete se rozhodnout podle kde se cítíte nejpohodlněji a soustředěně. Pro některé je nezbytný snadný přístup ke kuchyňským spotřebičům a koupelně, zatímco někteří mají rádi delší procházku do těchto prostor a považují to za příležitost k oddechu. Některé motivuje sluneční svit, zatímco jiné se lépe soustředí v šeru. Jedna věc, kterou byste neměli přehlédnout, je vaše potřeba klidného prostoru a ve většině to závisí na následujících faktorech:
Velikost a složení vaší domácnosti
Pokud je vaše domácnost přeplněná, může vás práce ve volném rohu obývacího pokoje snadno vést ke ztrátě pozornosti. Abyste se vyhnuli rozptylování a vyrušování, můžete zvážit umístění svého pracovního prostoru v samostatné místnosti, nejlépe s dveřmi, které lze nechat zavřené.
Povaha komunikace, kterou vaše práce vyžaduje
Pokud často komunikujete se svými spolupracovníky nebo klienty prostřednictvím videohovorů nebo konferencí, budete potřebovat ticho. Samozřejmě s tímto typem komunikace přichází potřeba a stabilní a silné internetové připojenítaké.
Co mám dělat, abych nebyl rozptylován?
Proměňte rozptýlení v plánované akce
Pokud si uvědomíte, že vaše pauzy zabírají mnohem více času, než je vaše skutečná pracovní doba, je pravděpodobně čas to dostat pod kontrolu. Za prvé, začněte tím, že zjistíte, co vás nejvíce rozptyluje. Zprávy, sociální média nebo vaše děti? Když definujete, co vás vytáhne z vašeho pracovního postupu, můžete si naplánovat svůj den způsobem, který zahrnout toto rozptýlení jako aktivitu samo o sobě. Zkuste do svého rozvrhu přidat hodinu hraní s dětmi nebo si dejte konkrétní časový úsek na procházení Twitteru. Tímto způsobem můžete své rozptýlení proměnit v plánované akce a kontrolovat jejich trvání.
Omezte bzučení a pípání
Pokud nemáte rodinnou tíseň nebo nepoužíváte telefon k pracovním účelům, můžete telefon ponechat v tichém režimu. Rozhodněte se vaše dostupné hodiny pro přijímání telefonních hovorů nebo odpovězte na zprávy Whatsapp a poté o tom informujte své kontakty prvního stupně. Uvidíte, že provoz vašeho telefonu se podstatně sníží a bude pro vás snazší vyhnout se rozptylování a soustředit se.
Přispívá poslech hudby k lepší koncentraci?
Ano, a věda to dokazuje!Podle studie výzkumného týmu na lékařské fakultě Stanfordské univerzity hudba zapojuje oblasti mozku, které se podílejí na pozornosti, předpovídání a aktualizaci události v paměti. Podobně další studie vědců z oddělení Architectural Acoustics na Rensselaer Polytechnic Institute naznačuje, že poslech zvuků přírody zlepšuje kognitivní funkce a optimalizuje schopnost koncentrace. Pokud hledáte nějaké skladby, které vám pomohou soustředit se při práci na vašich úkolech , vyzkoušejte tento seznam skladeb od Ruula.