Pro mnoho lidí je nyní práce z domova – alespoň částečně – kvůli pandemii normou. Mnoho zaměstnavatelů překvapilo, že obecně nedošlo k žádnému negativnímu dopadu na produktivitu, přičemž zaměstnanci pracují stejně tvrdě z domova jako na pracovišti. I když však produktivita může být vysoká a mnozí si libují, že nebudou muset vstávat brzy tváří v tvář dlouhému dojíždění to nejsou dobré zprávy. Jednou z největších výzev pro vzdálené pracovníky je zajistit, aby jejich spánek nebyl ovlivněn změnou pracovního místa – nejen množstvím spánku, který dostanou, ale také kvalitou spánku. Nedostatek pravidelného a kvalitního spánku může být v našem každodenním životě velmi škodlivý a vybírá si daň na našem duševním zdraví. Zde jsou tři způsoby, jak může práce z domova ovlivnit náš spánek.
Mění časy, kdy chodíme spát a vstáváme
Aniž byste se museli plně připravovat na odchod z domu nebo dojíždění do kanceláře, mnoho lidí zjistí, že je méně potřeba stanovovat si přísné časy, kdy jít večer spát nebo se ráno probudit. I když to znamená, že mnoho lidí bude mít pravděpodobně prospěch z ranního ležení, může to také způsobit zmatek s našimi rutinami před spaním. Pokud víte, že ráno začínáte později, než je „normální“, může to být lákavé. zůstat vzhůru později v noci a změnit své pravidelné spánkové vzorce. Změny ve spánkových plánech však mohou vychýlit vaše tělesné hodiny, a pokud to bude pokračovat, může to vést ke zdravotním problémům.
Nedostatek rozdílu mezi domovem a prací
Když jste na běžném pracovišti, existuje jasný rozdíl mezi vaším osobním životem a vaším pracovním životem. Váš den začíná, když vyjdete ze svých předních dveří a vydáte se do práce a opustíte pracoviště, což signalizuje začátek vašeho osobního času. Práce z domova tento rozdíl stírá. Může být lákavé pracovat o něco později, protože jste uprostřed úkolu, nebo rychle zkontrolovat e-maily, než půjdete spát – ještě více, pokud je vaše domácí kancelář zároveň vaší ložnicí. Pokud nevypnete, můžete zvýšit hladinu stresu a úzkosti, což může způsobit zvýšení hladiny kortizolu ve vašem těle – hormonu, který stres způsobuje. Tento nárůst kortizolu, stejně jako nezdravý zvyk být neustále v pracovním režimu, může způsobit, že je těžké v noci usnout.
Kabinová horečka
V běžný pracovní den obvykle opustíte dům, nadýcháte se čerstvého vzduchu (bez ohledu na to, jak málo) a strávíte čas interakcí s ostatními lidmi, než se vydáte domů. Když pracujete z domova, věci jsou velmi odlišné. Sociální interakce, čerstvý vzduch a cvičení jsou nejen skvělé pro naše duševní zdraví, ale jsou také důležité pro dobrý spánek. Tato „kabinová horečka“ může ovlivnit kvalitu spánku, takže se určitě vydejte na procházku nebo na výlet do posilovny, možná se setkejte s přáteli nebo kolegy na obědě nebo kávě a užijte si čerstvý vzduch, než abyste byli celý den uvězněni.