Jak se blíží den vaší promoce, můžete se cítit nadšení, že začnete svůj nový život jako profesionál. Někteří z vás se však cítí více zahlceni otázkou „Co dělat po vysoké škole?“Hledání prvního zaměstnání je stresující než hledání druhého zaměstnání protože každý zaměstnavatel hledá praktické zkušenosti v profesních oborech. Mysleli jste si, že získáte svou vysněnou práci, jakmile zašlete svůj životopis společnostem, a možná jste si uvědomili, že zahájení kariéry je náročnější, než si myslíte. Zde jsou naše užitečné tipy pro rozvoj kariéry, které vám pomohou s tím, co dělat po absolvování vysoké školy.
Co dělat po absolvování vysoké školy?
Možná si říkáte: „A co teď jsem dokončil vysokou školu? Existuje mnoho způsobů, jak dělat práci, která vás zajímá, a vydělávat si dobrý plat. Můžete si vytvořit životopis a přihlásit se na pozice, které odpovídají vašim dovednostem, nebo být sólopreneur a začít svůj vlastní podnik. Jako čerstvý absolvent máte před sebou dlouhé roky a mnoho příležitostí k objevování. Nalezení správného střihu může chvíli trvatale za tu cestu to stojí.
4 praktické kariérní tipy pro nové ročníky
Zde jsou čtyři osvědčené tipy pro kariérní úspěch, které vám pomohou s přechodem do profesního života po vysoké škole:
Jednat za hranicemi
Poté, co nadšení z promoce pomine, většina čerstvých maturantů přemýšlí o tom, jak si po vysoké škole najít práci. V dnešním světě nemusíte být geograficky mobilní, abyste měli přístup k příležitostem, což bývalo případem mnoha nových absolventů v minulých letech. Nyní můžete zvážit ucházet se o práci v oblasti s více příležitostmi, než je vaše současná poloha protože většina společností pracuje na dálku. Předpokládejme, že hledáte nejlépe placenou práci mimo vysokou školu a uvažujete o tom, že byste se ucházeli o největší společnosti jako Facebook, Google a Apple, které v současné době pracují na dálku. Nejlepší by bylo, kdybyste se přestali starat o to, co dělat po vysoké škole a poslali svůj životopis těm společnostem bez ohledu na to, kde se nacházíte.
Najděte si stáž nebo dobrovolnickou příležitost
Můžete se začít ucházet o stáže na kariérních stránkách a pracovních listech. Můžete se také zkusit ucházet o dočasné pozice a dobrovolnické role. Aby byl váš proces vyhledávání pohodlnější, můžete svá vyhledávání filtrovat na stáže nebo dobrovolnické práce na těchto kariérních webech. LinkedIn nebo Indeed jsou běžnější pracovní stránky, kde můžete hledat stáže a dobrovolnické role. S několika úpravami, které maximalizují vaši expozici, vám LinkedIn může pomoci spojit se se správnými lidmi. Ujistěte se, že svůj profil na těchto platformách budujte pečlivě. Definujte své dovednosti, kvalifikaci a zkušenosti. Pokud chcete provést průzkum na méně tradičních platformách, můžete zkontrolovat skupiny sociálních médií. Další možností, jak se zeptat, zda nemají k dispozici nějaké krátkodobé pracovní pozice, je přímé oslovení společností.
Vybudujte si sociální síť
Výběr povolání po vysoké škole je stresující, pokud nemáte síť, kam byste mohli poslat svůj životopis. Na začátku své kariéry se můžete cítit izolovaní. Sociální média však nyní umožňují mladým profesionálům navazovat nová spojení. Můžete dát své sociální síti vědět o svém hledání práce a můžete získat skvělé pracovní příležitosti. Můžeš spustit sociální sítě na LinkedIn, Facebook a Twitter a spojit se s lidmi, kteří mohou poskytnout doporučení. Na těchto platformách můžete také dozvědět se více o dynamice odvětví. Je také nezbytné komunikovat s profesionály v oborech, které vás zajímají. Měli byste také zkontrolujte sociální platformy vaší vysoké školy protože svým absolventům poskytují zdroje pro plánování kariéry. Opět můžete vždy začít budovat svou profesní síť přidáním některých svých profesorů a poradců do svého kruhu, kteří vás mohou seznámit se svými bývalými studenty, kteří nyní prosperují.
Staňte se začátečníkem
Pokud se cítíte zmateni při rozhodování, co dělat po vysoké škole, můžete zvážit zahájení vlastního podnikání. Pokud máte talent a dovednosti, které z vás mohou udělat podnikatele, místo toho, abyste se po vysoké škole snažili najít práci, můžete rozjet vlastní podnikání tím, že začnete jako freelancer. Seth Godin definuje cíle nezávislých pracovníků a podnikatelů jako: „Cílem freelancera je mít stálou práci bez šéfa, dělat skvělou práci, postupně zvyšovat poptávku tak, aby šla hodinová mzda nahoru a kvalita koncertů taky. Cílem podnikatele je prodat za hodně peněz nebo vybudovat stroj na dlouhodobý zisk, který je stabilní, stabilní a provoz není nijak zvlášť riskantní. Podnikatel buduje organizaci, která vytváří změny.“ Jak zmínil Godin, cíle freelancerů a podnikatelů jsou odlišné. Aspekty, které je činí úspěšnými, jsou však stejné. Pokud jste úspěšný freelancer, můžete být i úspěšným podnikatelem. Osvojení si podnikání jako způsobu myšlení vás připraví na úspěch ve všech oblastech vašeho života. Jaké jsou tedy každodenní věci, které dělají z freelancera a podnikatele úspěch? Mezi nejdůležitější aspekty patří pracovitost, vynikající komunikační schopnosti, profesionalita, time management, vytrvalost, zodpovědnost, flexibilita a sebekázeň.
Udělejte další krok ve svém životě s Ruul
Gratulujeme k promoci! Ať se vydáte kterýmkoli směrem, Ruul je tady pomůže vám převzít otěže vašeho života a kariéry. Neustále sledujte Ruul Blog, kde najdete tipy, návody a novinky pro orientaci v moderní práci podle vašich podmínek. Následuj nás na Instagram a LinkedIna nikdy nezmeškáte žádnou aktualizaci.